Od ponad 7 lat bierze udział w biegach osób z niepełnosprawnością na wózkach inwalidzkich, na  swoim koncie ma ponad 30 startów i wiele osiągnięć, wciąż wyznacza sobie nowe cele – o swoich pasjach opowiada Jakub Ostasz, uczeń Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu.

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda ze sportem?
    • Pierwszy raz na zawody biegowe na wózkach inwalidzkich pojechałem w 2012 roku. Byłem wtedy najmłodszym uczestnikiem. To był bieg na 5 km w Biłgoraju. Pomimo tego, że wystartowałem bez przygotowania osiągnąłem bardzo dobry wynik.  Tak zaczęła się moja przygoda ze sportem.
  1. Czy jest ktoś, kto szczególnie mobilizował Cię do podjęcia takiej aktywności?
    • Myślę, że duży wpływ na to mieli moi znajomi, których poznawałem w kolejnych biegach. Wciąż mnie namawiali na kolejne starty, które sprawiały mi ogromną radość i satysfakcję.
  1. Jak długo przygotowujesz się do zawodów?
    • Staram się regularnie trenować. Jak tylko pozwala mi na to czas, wyznaczam sobie trasy  5 – 10 km. Ostatnio przygotowywałem się do swojego pierwszego półmaratonu, który odbywał się w Warszawie i zająłem wtedy 4 miejsce.
  1. To duży sukces. W ogóle ten rok obfitował w wiele startów. W jakich rywalizacjach sportowych brałeś jeszcze udział?
    • W czerwcu wystartowałem w Legionowie w zawodach  „XI Legionowska Dycha”, w Sulejówku w „XII Bieg Marszałka” , w Lublinie w zawodach „Chęć na 5”, w Milanówku w „Biegu STO-nogi”, w Warszawie „Wybiegaj krew i szpik na PGE Narodowym”, w Bolesławcu w „Ceramicznym Crossie na Wózkach”. Startowałem również w 29. Biegu Powstania Warszawskiego i  4F Półmaratonie Praskim. 22 września wystartowałem w Przemyślu w zawodach „Przemyska Dycha”.
  1. Czy jest jakiś start albo medal, który pamiętasz najbardziej
    • Dotychczas brałem udział w ponad 30 biegach. Myślę, że największą nagrodą i wyróżnieniem jest właśnie medal wywalczony w tym roku w  4F Półmaratonie Praskim.
  1. Czy oprócz biegania uprawiasz jeszcze inne sporty?
    • Moją pasją jest również pływanie. Posiadam kartę pływacką, reprezentuję szkołę w zawodach pływackich. W ubiegłym roku brałem udział w Rejonowej Licealiadzie w pływaniu indywidualnym i drużynowym  w Zamościu  i zająłem 6 miejsce.
  1. Czy udaje Ci się pogodzić sport z nauką? W jaki sposób szkoła wspiera Cię w Twoich osiągnięciach?
    • Staram się, żeby wszystko  ze sobą pogodzić. Biegi najczęściej organizowane są w weekendy, więc nie koliduje to z lekcjami. Mam również duże wsparcie ze strony szkoły. Pani Dyrektor bardzo wspiera osoby niepełnosprawne i to jeszcze bardziej motywuje do ciężkiej pracy i zdobywaniu dobrych wyników w sporcie.
  1. Jakie wyznaczasz sobie cele sportowe na najbliższy czas?
    • Obecnie przygotowuje się do startu w Półmaratonie, który odbędzie się w październiku w Lublinie. Liczę na to, że uda m się powtórzyć czas, jaki osiągnąłem w Warszawie.

– Również na to liczymy i trzymamy kciuki!

IMGP4427

Zdjęcie 2 z 3