Staże w Hiszpanii 2018

24 lutego uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu wrócili ze staży w Maladze. 16 uczniów uczestniczyło w trzeciej mobilności realizowanej w Budowlance w ramach projektu „Postaw na kompetencje zawodowe” - Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

W trakcie trwającego trzy tygodnie stażu uczniowie mieli okazję doświadczyć w Hiszpanii praktycznej strony swojej przyszłej profesji. Głównym celem projektu było poznanie organizacji pracy i sposobu funkcjonowania  firm zajmujących się geodezją i gastronomią. Młodzież udoskonaliła swoje umiejętności, a także zwiększyła szansę na zatrudnienie w wybranym przez siebie zawodzie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

10 uczniów kształcących się w zawodzie technik geodeta poznało sposób funkcjonowania firmy geodezyjnej Iniciativas el Condado. Zapoznali się z przebiegiem prac geodezyjnych na różnym etapie ich wykonania. Stażyści wykonywali swoje obowiązki w sposób aktywny, odpowiedzialny i ambitny, za co byli chwaleni przez szefa firmy Raula Ordoñez.

3 uczennice z zawodu technik technologii żywności odbywały staże w cukierniach La Canasta i piekarni Obrador Panartesano S.C.A., 3 uczniów z zawodu kucharz odbywało praktyki w restauracjach Hormiguero Tapas i De Cuchara. Stażyści zapoznali się z kompleksową pracą - od wiedzy o produkcie do satysfakcji z dzieła, poprzez emocje i kompleksowość jakie wpisane są w zawód kucharza i cukiernika.  Podczas realizacji projektu główny nacisk położony został na: poznanie procesów technologicznych kuchni andaluzyjskiej, nabycie praktycznych umiejętności, tendencje rozwoju w branży cukierniczej oraz gastronomicznej i skuteczną prezentację posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Wolne od pracy dni wypełnił program kulturowy, zwiedzanie miast: Rondy, Nerji, Marabelli i Granady. To właśnie w Andaluzji bije serce hiszpańskiej tradycji: corrida, flamenco oraz fiesta. Pobyt w Hiszpanii obfitował w liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się także lokalni mieszkańcy. Uczniowie poznali kulturę i sposób bycia mieszkańców Andaluzji, a także kuchnię typową dla tego regionu.

Staże zagraniczne w ramach projektu „Postaw na kompetencje zawodowe” były nowym i cennym doświadczeniem, podniosły umiejętności komunikacyjne i wpłynęły znacząco nie tylko na rozwój zawodowy i kulturowy młodzieży, ale także na tolerancję i otwartość na świat. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą to nie tylko ważny punkt w CV uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 w Zamościu, ale przede wszystkim w ich życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezapomniane wspomnienia, nauka i znajomości, których nigdy nikt nie odbierze.

Potwierdzeniem odbycia praktyki zagranicznej będzie certyfikat uczestnictwa w zagranicznym stażu oraz dokument Europass Mobilność nadany przez Krajowe Centrum Europass w Warszawie.