3 listopada 2016

Fryzjer

Fryzjer wykonuje zabiegi na włosach mające na celu podkreślenie cech indywidualnych klienta i ukrywające ewentualne mankamenty urody.

Wykonuje zabiegi fryzjerskie
Wykonuje zabiegi pielęgnacyjne włosów
Strzyże włosy, formuje fryzury i onduluje
Zmienia kolor włosów
Kontakt z innymi
  • Będziesz cały czas pracować z ludźmi. Ważna jest zatem wrażliwość, komunikatywność i kultura osobista.
  • Niezbędna jest wrażliwość estetyczna.
  • W pracy potrzebne są: podzielność uwagi, zręczność ruchów, refleks, wytrzymałość na długotrwały wysiłek.
Kariera edukacyjna
  • Możesz kontynuować naukę na kursie kwalifikacyjnym dla zawodu technik usług fryzjerskich.
  • Wskazana jest umiejętność obsługi komputera oraz znajomość języków obcych.
Warunki pracy
  • Przeciętnie będziesz pracować 8 godzin dziennie. Godziny pracy w zawodzie będą stałe. Natomiast czas pracy fryzjera teatralnego i filmowego nie będzie stały, ale zależny od terminów prób, przedstawień i zdjęć. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi wykazywać się dyspozycyjnością, zmuszona jest bowiem do pracy w dni wolne, wyjazdów krajowych i zagranicznych razem z zespołem teatralnym lub ekipą filmową.
  • Cały dzień będziesz pracować na stojąco z uniesionymi i zgiętymi rękoma.
  • Praca odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, wśród zapachów środków kosmetycznych. Często będziesz mieć kontakt z chemikaliami niezbędnymi do pielęgnacji włosów. Niezwykle ważne jest przestrzeganie procedur oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kariera zawodowa
  • Pracę znajdziesz w zakładach fryzjerskich, charakteryzatorniach – w teatrze, telewizji lub na planie filmowym.
  • Możesz prowadzić własny zakład fryzjerski.

Fryzjer sprzedaje usługi fryzjerskie. Do usług fryzjerskich należy wykonywanie zabiegów fryzjerskich, czyli wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów, strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie oraz zmiana koloru włosów. Przed każdym zabiegiem fryzjer przeprowadza z klientem rozmowę konsultacyjną poznając preferencje klienta i analizując informacje uzyskane w sposób werbalny i niewerbalny. Fryzjer ustala też prawidłowe proporcje w relacji między usługodawcą i usługobiorcą podczas wykonywania usługi.

Usługa fryzjerska ma charakter bezpośredni, co oznacza, że fryzjer obsługuje klienta bezpośrednio. Usługę fryzjerską, czyli zabiegi fryzjerskie wykonuje się w salonie fryzjerskim, zwanym również zakładem fryzjerskim.

Do usług fryzjerskich należy również sprzedaż preparatów fryzjerskich, sprawdzanie ich pod względem jakościowym i estetycznym oraz ich wyeksponowanie. Fryzjer informuje klienta o działaniu preparatów na włosy i skórę głowy, pomaga klientowi przy wyborze preparatów.

Fryzjer dba o czystość i estetykę miejsca pracy, przestrzega w miejscu pracy warunków bezpieczeństwa i higieny (m.in. sanitarnych) oraz przepisów przeciw pożarowych. Fryzjer zabezpiecza miejsce pracy przed zniszczeniem, kradzieżą, itp. Wszelkie zadania zawodowe, jakich podejmuje się fryzjer są wykonywane precyzyjnie w oparciu o wiedzę ogólną i zawodową, umiejętności, z przestrzeganiem obowiązujących przepisów regulujących ten obszar zawodowy. Umiejętność uczenia się i dostosowania do wymogów zmieniającego się rynku pracy otwiera przed absolwentem szkoły nowe możliwości.

W związku z rosnącymi nieustannie wymogami pracodawców w stosunku do obecnych i przyszłych pracownikówumiejętności uczenia się pozwalają dostosować się do rynku pracy. Poznawanie i wdrażanie nowych technologii wykonania zabiegów, nowoczesnych narzędzi oraz technik pracy sprawiają, że zawód fryzjera jest zawodem niezwykle dynamicznie rozwijającym się. Dodatkowe umiejętności uczniów obejmujące znajomość języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym sprawiają, że uczniowie mają możliwość poszukiwania miejsca pracy zarówno na rynku pracy krajowym, jak i na rynku europejskim.

Fryzjerstwo jest zawodem, który w Polsce rozwija się nieustannie, stale podnosząc poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd wpływają na zmianę oczekiwań wśród nabywców usług, czyli wśród klientów. Fryzjerzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych fryzjerów, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia obrotów firmy usługowej.

Analiza ofert pracy z portali internetowych i tytułów prasowych wskazuje na potrzebę zatrudniania fryzjerów przez pracodawców, którzy poszukują personelu o kwalifikacjach zawodowych na wysokim poziomie. Najwięcej ofert z zakresu fryzjerstwa kierowanych jest do osób, niezależnie od płci, wykonujących profesjonalnie zabiegi fryzjerskie.