DSC 1625 2

Prelekcja

Dnia 1 grudnia już od wielu lat z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS. Również w naszej szkole pamiętamy o obchodach tego święta. W dniu 30 listopada uczniowie wysłuchali prelekcji na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV, którą wygłosiła Pani Beata Pachla – Edukator Profilaktyki Zakażeń HIV i AIDS. Tegorocznym hasłem przewodnim Światowego Dnia Walki z AIDS jest “Getting to zero – Dążymy do zera. Zero nowych zakażeń HIV. Zero zgonów z powodu AIDS. Zero dyskryminacji.”

Przypominamy, że według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Wbrew obiegowej opinii, na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu. Pomimo upływu czasu nie wynaleziono skutecznego leku przeciwko HIV, a ilość osób zarażonych wirusem HIV nie zmniejsza się i nadal zbiera żniwo wśród osób podejmujących zachowania ryzykowne.  Jedyną na dzień dzisiejszy szczepionką, która może nas uchronić przed zakażeniem wirusem HIV jest wiedza  i świadomość podejmowanych zachowań.  Pamiętajmy, że każdy z nas  jest sam odpowiedzialny za własne zdrowie i bezpieczeństwo.

DSC 1625 2