cartoon 2

Szkolna Grupa AI

SZKOLNA GRUPA  A I NR 103

cartoon 2

Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem walczącym o przestrzeganie praw człowieka na całym świecie. Jest ona organizacją:

międzynarodową – działającą w ponad 140 krajach, zrzeszającą ponad 1,5 miliona osób;

bezstronną – w swojej działalności nie odwołuje się do żadnej religii czy ideologii;

niezależną – od jakiegokolwiek państwa bądź rządu, utrzymującą się ze składek członków i ofiarności publicznej.

Amnesty International powstała w 1961 roku z inicjatywy brytyjskiego prawnika Petera Benensona, który podjął akcję w obronie dwóch portugalskich studentek, aresztowanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność.

W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

W Polsce Amnesty International działa od 1990 roku. Jednym z jej zadań jest rozwój edukacji na rzecz praw człowieka.

Szkolna Grupa Amnesty International ma za zadanie kształtować i rozwijać w oparciu o prawa człowieka środowisko szkolne, budować szkolną samorządność, a przez nią społeczeństwo obywatelskie. Ponadto ma uwrażliwiać uczniów i nauczycieli na problemy nietolerancji i agresji w szkole, ma pokazywać aktywne metody rozwiązywania szkolnych problemów.

Do obowiązków Szkolnej Grupy AI należy:

a) promocja praw człowieka

b) kierowanie się w swoich działaniach statutem szkoły oraz przestrzeganie statutu AI;

c) przestrzeganie w swoich działaniach prawa obowiązującego w Polsce;

d) branie czynnego udziału w kampaniach AI;

e) pozyskiwanie funduszy na swoją działalność;

f) raportowanie do Biura Stowarzyszenia AI na koniec każdego semestru szkolnego. Raport jest udostępniany koordynatorowi lokalnego zespołu edukacyjnego AI oraz Zarządowi Stowarzyszenia AI.

Translate »