8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych, ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych, a także biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych oraz biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje i firmy. Dostęp do bibliotek w naszym kraju jest więc całkiem dobry. O ile większość uczniów przynajmniej raz na jakiś czas korzysta z biblioteki, choćby wypożyczając obowiązkową lekturę, to wśród dorosłych Polaków odsetek czytających i korzystających z bibliotek jest znacznie mniejszy. W 2018 roku z bibliotek publicznych skorzystało tylko niecałe 6 milionów czytelników, czyli mniej więcej co szósty Polak.

Biblioteki na różne sposoby próbują przyciągnąć czytelników i przekonać Polaków do czytania.

Pracownicy biblioteki szkolnej wyrażają radość, że już niedługo spotkamy się znowu w bibliotece przy naszej szkole. Już dziś możecie zastanowić się, co chcielibyście przeczytać, a my zapraszamy do biblioteki – oferujemy duży wybór książek. Na razie zachęcamy do zapoznania się z materiałami, które zamieszczamy poniżej:

Pobierz cały pakiet.

Spis treści:
  • Jak biblioteki realizują Cele Zrównoważonego Rozwoju?
  • Mobilne biblioteki
  • Mikrobiblioteki
  • Golden Baobab
  • Ekologiczna biblioteka