Biblioteki cyfrowe

W obecnych czasach dostęp do bibliotek jest utrudniony, dlatego warto korzystać z zasobów bibliotek cyfrowych. Na stronie Lustro Biblioteki można znaleźć linki do  ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie!

Na stronach bibliotek cyfrowych dostępne są książki, rękopisy, autografy, czasopisma, pamiętniki, archiwalia, fotografie, grafiki, rysunki, pocztówki, filmy, animacje, nuty, nagrania, mapy, druki ulotne, eksponaty muzealne i wiele innych obiektów. Wśród nich dostępne są cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki. Stanowią szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe oraz dokumentują współczesne osiągnięcia czy dorobek naukowy i artystyczny.

Większość z nich znajduje się w domenie publicznej lub jest udostępnianych na odpowiednich licencjach, dzięki czemu można z nich korzystać nieodpłatnie i on-line.

Wszystkie źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.

Link do strony:

300 bibliotek cyfrowych – czytaj on-line za darmo i legalnie!

Bibliotekarze z biblioteki szkolnej ZSP Nr 4 w Zamościu mają nadzieję, że niedługo będzie znowu możliwe korzystanie z zasobów naszej biblioteki, tymczasem zachęcamy do korzystania ze zbiorów bibliotek cyfrowych.