Działania redakcji szkolnej w ramach programu „1Planet4All – Razem dla klimatu”

W ramach projektu uczniowie wchodzący w skład redakcji szkolnej – Łukasz Piasecki i Dominik Wiater pracują nad materiałem dziennikarskim związanym ze zmianą klimatu. W dniu 30.10.2020 wzięli udział, wraz z nauczycielem – panią Agnieszką Matwiejczuk, (poprzez Zoom) w spotkaniu z mentorką-dziennikarką panią Konstancją Ziółkowską. Podczas tego spotkania dyskutowali nad tematem fotoreportażu, który ma powstać jako zwieńczenie działań redakcji. Ostatecznie, po konsultacji z mentorką, uczniowie postanowili opracować artykuł na temat opinii ludzi w różnym wieku odnośnie obserwowanych zmian pogody w zależności od pory roku (jaka pogoda była w latach ubiegłych, a jaka jest teraz a także, jak wpływa to na życie ludzi).

W dniu 12.11.2020 uczniowie wraz z panią Agnieszką Matwiejczuk wzięli udział w warsztatach „Krytyczne myślenie i dziennikarstwo” (poprzez Zoom), które prowadziła pani Sylwia Międzybrodzka. Podczas spotkania omówiono między innymi: sposoby oceniania rzetelności materiałów dziennikarskich, zagadnienia związane z manipulacją, narzędzie, które pomaga w analizie medialnych przekazów poprzez zadawanie pięciu prostych pytań:

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość dopytać się o sposoby konstruowania materiału dziennikarskiego. Pytania, które pomagają podczas pracy nad materiałem dziennikarskim:
– Czy informacje w newsie są zrozumiałe?
– Co zrobić, żeby były ważne i atrakcyjne dla odbiorców oraz odbiorczyń w naszej miejscowości?
– Czy w lokalnej społeczności są adekwatne do tego przypadki lub tematy?
– Czy można znaleźć bohatera?
– Czy szukamy ekspertów? Gdzie ich szukamy? Jak? O co zapytamy?
– Czy możemy umiejscowić to w szerszym kontekście?

W dniu 18.11.2020 pani Agnieszka Matwiejczuk w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przeprowadziła lekcję w klasie 3 TI, temat lekcji: Projekt ekologiczny – debata: film „Ruch lodu. Podróż przez topniejącą Arktykę”. Uczniowie podczas zajęć zostali zapoznani z zagadnieniami związanymi ze zmianą klimatu. Łukasz Piasecki przedstawił klasie informacje na temat materiału dziennikarskiego, nad którym pracuje wraz z Dominikiem Wiater. Następnie, uczniowie obejrzeli film na temat topnienia lodowców w Arktyce. Na zakończenie przeprowadzono debatę odnoście zagadnień poruszanych w filmie.