Dzień Dziecka 2020

Już niedługo, bo 1 czerwca, przypada Dzień Dziecka. Dla wielu z nas jest to ważna data, gdyż przypomina nam o tym, jak ważne jest dbanie o dobro dzieci. Gdy byliśmy mali czekaliśmy na ten dzień z nadzieją na jakieś prezenty, ale nawet gdy podrośliśmy (czy jesteśmy już w sile wieku) z sentymentem wspominamy Dzień Dziecka.

Pierwszy Dzień Dziecka w historii został zorganizowany 70 lat temu w związku ze zbieraniem podpisów pod Apelem sztokholmskim, mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom na świecie.

Od tego dnia 1994 roku w Warszawie obraduje także Sejm Dzieci i Młodzieży.

W wielu krajach Dzień Dziecka obchodzony jest jednak 20 listopada. Ma to być pamiątka ustalenia Deklaracji Praw Dziecka i Konwencji o Prawach Dziecka przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku, aby rozpowszechnić ideały i cele dotyczące praw dzieci, znajdujące się w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Dzień Dziecka na świecie.

• w Japonii postanowiono osobno świętować Dzień Chłopca 5 maja i Dzień Dziewczynki 3 marca.
  • we Francji Dzień Dziecka świętuje się wraz z Dniem Rodziny – 6 stycznia.
  • w Turcji Dzień Dziecka obchodzi się 23 kwietnia

Co ciekawe, tak zwany drugi Dzień Dziecka pod nazwą “Święta Dziecka” obchodziło się dawniej 22 września. Zostało ono zainicjowane przez Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem. Po uroczystych mszach świętych dzieci wybierały się na wycieczki, jak również dostawały słodycze.

1 czerwca stanowi dobrą okazję, by zainteresować się losem dzieci, które cierpią, są samotne. Warto, np. zaangażować się w wolontariat na rzecz podopiecznych domów dziecka, dzieci chorych na różne przewlekłe choroby, itd. Uśmiech z ich strony będzie najpiękniejszym podziękowaniem.

Część powyższych informacji pochodzi ze strony: