Dzień Matki 2020

Już niedługo będziemy obchodzili Dzień Matki – ważny dzień dla wielu z nas. Każdego roku jest to wyjątkowy czas, kiedy mamy możliwość podziękować naszym mamom, złożyć im życzenia i zapewnić o naszej miłości. Warto pamiętać o tym także, a może zwłaszcza, w tym roku.

Dzień Matki to święto, które w Polsce zawsze wypada 26 maja, w tym roku będzie to wtorek. Data obchodów święta różni się na całym świecie. Zdarza się nawet, że jest to  święto ruchome, które nie ma jednej stałej daty.

W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku – w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych. Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

Część powyższej informacji pochodzi ze strony:

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Dzien-Matki-2020-kiedy-obchodzimy-Dzien-Matki-w-Polsce-i-na-swiecie-DATA