Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

Dziś, 23 kwietnia 2020 roku, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku świętujemy w inny sposób niż w latach poprzednich, gdyż, z powodu kwarantanny, pozostajemy w domu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. 

W tegorocznym przesłaniu UNESCO podkreśla, że: “Moc książek powinna być wykorzystana do walki z izolacją”. Biblioteka szkolna ZSP Nr 4 w Zamościu jest nieczynna, ale bibliotekarze pamiętają o swoich czytelnikach.

Dla miłośników książek mamy dobrą wiadomość – jak donosi Polskie Radio: Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. 

-Można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych – podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Akcentuje także, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy zamknięte są biblioteki i księgarnie, uczelnie i szkoły, a także instytucje kultury i częściowo zakłady pracy, znacznie zwiększyło się czytelnictwo online.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się POLONA  – największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych w Europie. – Zwiększył się także czas przebywania w tej największej czytelni polskiej to znaczy, że my nie tylko korzystamy z niej chwilowo, ale po prostu czytamy – podkreśla Tomasz Makowski.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie w internecie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów POLONY  https://polona.pl/

Niezwykle bogatą ofertę dla miłośników książek ma Polskie Radio: powieści w odcinkach, słuchowiska na podstawie książek i poezja, a wszystko w mistrzowskich interpretacjach. Obecnie w Jedynce można słuchać, między innymi, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta czy “Lesia” Joanny Chmielewskiej w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

Informacja pochodzi ze strony:

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2497467,Swiatowy-Dzien-Ksiazki-Polacy-czytaja-coraz-wiecej-popularnosc-zyskuje-biblioteka-cyfrowa

Jako podsumowanie, bibliotekarze ZSP Nr 4 w Zamościu zachęcają do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami związanymi z tym świętem i wierzymy, że już niedługo spotkamy się znowu w naszej bibliotece!

  • W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
  • W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).