Kalendarz adwentowy i lampiony adwentowe – historia i propozycje wykonania

KALENDARZ ADWENTOWY:

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się w 1902 roku w Hamburgu: miały kształt zegara z cyframi od 13 do 24. Dzisiaj dużą popularnością cieszy się wersja z ukrytymi w okienkach czekoladkami. Pierwszy tego typu kalendarz wymyślił niemiecki drukarz, Gerhard Lang, który jako mały chłopiec dopytywał się codziennie, kiedy wreszcie będzie Wigilia. Jego matka przygotowała więc dla niego specjalny kalendarz z 24 cyframi, a przy każdej z nich umocowała ciastko: każdego dnia chłopiec zjadał jedno z nich. Gdy dorósł, rozpoczął produkcję tego rodzaju kalendarzy (od 1930 roku) i od tego momentu nastąpiła ich komercjalizacja. Różne wersje starały się przekazać prawdziwy ich cel – przygotowanie do świąt. Jedne po otwarciu okienka ukazywały obrazki z szopkami, inne były malowane ręcznie przez wybitnych artystów i osiągały zawrotne ceny. Największy kalendarz adwentowy można zobaczyć w Lipsku: ma ponad 800 m^2, a każdego dnia otwierane są drzwiczki o wymiarach 2 na 3 m.

W Niemczech w niektórych regionach rolę kalendarza pełnią domy. W pięknie udekorowanym oświetlonym oknie widnieje numer danego dnia adwentu. Każdego wieczoru ludzie zbierają się przed kolejnymi domami, śpiewają kolędy, opowiadają lub czytają historie biblijne. Ostatni numer jest umieszczony na drzwiach kościoła.

W Polsce w niektórych rodzinach istnieje zwyczaj wykonywania własnoręcznie kalendarzy. Na You Tubie można znaleźć przykłady, jak wykonać taki kalendarz, my proponujemy jeden z nich:
https://www.youtube.com/watch?v=x3CJwXHGVJ0

LAMPIONY ADWENTOWE:

Lampion adwentowy to rodzaj lampki w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Dawniej idąc na roraty, dzieci oświetlały nimi drogę do kościoła. Dzisiaj również przynoszą lampiony (czasami własnoręcznie zrobione) – są zapalane podczas pierwszej części mszy świętej, kiedy w kościele panuje ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści o roztropnych pannach, które z płonącymi lampkami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. Zapalony lampion przypomina również o konieczności zbierania przez cały adwent dobrych uczynków.

Przykład wykonania takiego lampionu:
https://www.youtube.com/watch?v=KHyBKaERGf8

Źródło:
Beata Gołębiowska “Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce”