Książkowe prezenty poświęcone ekologii

Temat ekologii jest bliski naszej szkole, chociażby ze względu na projekt ekologiczny, w którym bierze udział ZSP Nr 4. Choć rok 2020 zdominowała pandemia, to jednak zmaganie się z kryzysem klimatycznym stanowi wyzwanie dla ludzkości. W tym roku ukazało się w Polsce kilka książek, które przybliżają temat globalnego ocieplenia. Być może ktoś z Waszych bliskich interesuje się ekologią, wówczas proponowane przez bibliotekę szkolną książki, będą dobrym pomysłem na prezent.

Nathaniel Rich w książce “Ziemia. Jak doprowadziliśmy do katastrofy” opisuje, jak doszło do tego, że w ciągu jednej dekady zmieniło się podejście do kryzysu klimatycznego: od globalnego konsensusu przeszliśmy do ery dezinformacji (dzisiaj o kryzysie klimatycznym wie mniej Amerykanów niż w latach 70.) Scena po scenie Rich prowadzi nas przez kluczowe wydarzenia, zawsze skupiając się na ludziach. Obnaża mechanizmy, które działają i dzisiaj, ale na znacznie większą skalę (“w latach 2000-2006 przemysł wyłożył ponad 2 mld dolarów, aby zatrzymać ustawodawstwo dotyczące zmian klimatu” – pisze Rich). Tę książkę czyta się jak kryminał, a to, co opisuje Rich, jest przestrogą. Przecież ciągle żyjemy w świecie, w którym “wszyscy wiedzą, a nikt nic nie robi”. Tylko czasu mamy coraz mniej.

Papier do kosza niebieskiego, plastik do żółtego, szkło do zielonego, a zmieszane w kubeł czarny. I śmieci mamy z głowy. Stanisław Łubieński pokazuje nam, że to wcale nie jest takie proste. W “Książce o śmieciach” opisuje, co dzieje się ze śmieciem, kiedy zniknie nam z oczu. Łubieński prowadzi nas przez historię plastiku, morskie plamy śmieci, podwarszawskie sortownie, tropem elektroodpadów, ale również przez śmieci w sztuce, śmieci w świecie zwierząt i własne znaleziska. Stawia nam przed oczami to, czego wolelibyśmy nie widzieć. Znaleziska, eseje, swobodne myśli, momenty wiwisekcji – wszystko to łączy się w spójny obraz naszego stosunku do śmieci i do świata, o którym myślimy, że możemy go dowolnie zużywać i zanieczyszczać (a jeśli to stanowi problem, to niech tym problemem zajmie się ktoś inny). Co z oczu, to z serca – to bardzo trafna diagnoza naszego podejścia do wpływu, jaki wywieramy na  środowisko, zaczynając od śmieci, a na emisji dwutlenku węgla kończąc. Jak pisze Łubieński, “z każdym dniem rośnie cena naszej ignorancji, naszej beztroski, naszej bezmyślności”.

Recenzje tych dwóch książek zostały zamieszczone w czasopiśmie “Książki. Magazyn do czytania” 2020, nr 6 (45).