Lato w mieście Zamość

Poniżej prezentujemy wydarzenia, w których można wziąć udział w Zamościu w najbliższym czasie (przede wszystkim podczas wakacji). Zachęcamy do skorzystania z tych propozycji:

Legendy Dawnego Zamościa
Inscenizacje inspirowane historią XVII-wiecznego Zamościa:
piątek – “legenda stołu szwedzkiego”
sobota – “przekazanie okupu Chmielnickiemu”
Organizator: Turystyka z Pasją
tel. 885 451 313
email: tyrystykazpasja@gmail.com
www.turystykazpasja.pl
https://www.facebook.com/turystykazpasja/
BASTION II  – Kazamata Wschodnia (wejście od furty wodnej, od ul. Męczenników Rotundy)
piątki i soboty  –  lipiec – sierpień   ( z wyjątkiem 6-7.VIII)
godz. 18.30
WSTĘP WOLNY!!!

Czwartki z Rudomiczem
Stowarzyszenie Turystyka z Pasją serdecznie zaprasza na “Czwartki z Rudomiczem” czyli bezpłatne zwiedzanie miasta z XVII-wieczną historią Zamościa i Zamościan w tle.
– każdy czwartek w okresie 24.VI – 26.VIII.2021 r
– zbiórka przy schodach Ratusza
– oprowadza przewodnik w stroju historycznym
– rezerwacje: tel. 885 451 313

Zamość wita Króla
Pochód historyczny w 350. rocznicę wizyty w Zamościu króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Królowej Eleonory Habsburżanki.
Szczegóły: tel. 885 451 313
https://pl-pl.facebook.com/turystykazpasja/

Cykl bezpłatnych wycieczek tematycznych po Zamościu – Informacja Turystyczna – Luneta, ul. Łukasińskiego 2e. Obowiązują zapisy. Harmonogram:
Śladami attyk i sztukaterii – 16 maja 2021 r. Architektura Katedry, zdobione portale kamienic, oryginalne zachowane inskrypcje, a także dekorowane bramy wjazdowe do miasta to tylko niektóre obiekty, które zobaczymy podczas zwiedzania.
Jak Zamość budowano – 20 czerwca 2021 r. Akt lokacyjny miasta Zamościa podpisany został w 1580 roku. Co zawierał, a co zostało zrealizowane? O tym opowie przewodnik, a także zapozna z etapami budowy „Miasta Idealnego”. W czasie spaceru dowiemy się również w jaki sposób włoski architekt Bernardo Morando zrealizował wspaniałą wizję Jana Zamoyskiego – założyciela miasta.
Państwo w państwie, czyli historia Ordynacji Zamojskiej – 18 lipca 2021 r. W czasie spaceru usłyszymy historię Zamościa jako stolicy Ordynacji Zamojskiej, o jej strukturze, powstaniu i likwidacji.
Wielokulturowy Zamość – 15 sierpnia 2021 r. To opowieść o narodowościach zamieszkujących Zamość, ich kulturze, tradycjach i historii. Gdzie mieszkali i jak żyli dowiemy się podczas zwiedzania miasta.
Wokół Twierdzy Zamość – 19 września 2021 r. Fortyfikacje kiedyś i dziś – 2,5-kilometrowy spacer wokół fortyfikacji miasta, podczas którego przewodnik opowie o historii oblężeń, pokaże pozostałości murów oraz zrewitalizowane dzieła fortyfikacyjne.
Ostatni epizod wojenny w dziejach Twierdzy – 17 października 2021 r. W 190. rocznicę upadku powstania listopadowego zapraszamy na spacer z przewodnikiem. W czasie spaceru przewodnik opowie o działaniach wojennych, budowie ówczesnej twierdzy i przebiegu powstania w Zamościu.

Fontanny
W zachodniej części Rynku Wodnego na płytach granitowowych, zlokalizowano fontannę wraz z podziemną maszynownią. Fontanny wpuszczone zostały w posadzkę placu tak, że znadjuja się na poziomie płyty rynku. Fontannę wykonano w postaci strumieni wody pojawiających się na płycie rynku. Taka forma elementu wodnego pozwala na kontakt z wodą, umożliwia przejście między strumieniami, a tryskające pionowo strumienie tworzą na osi widokowej ratusz-klasztor wodną bryłę nieprzesłaniająca widoku. W nawierzchnię fontanny wbudowano reflektory zsynchronizowane z pracą dysz fontanny. Maszynownia fontanny jest podziemną budowlą, niewidoczną z powierzchni placu. Fontanny cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, turystów a przede wszystkim dzieci. 
Po zimowej przerwie ponownie zostanie uruchomiona fontanna na Rynku Wodnym.
Fontanna zostanie włączona 11.06.2021 r (piątek) o godzinie 9.00 i będzie czynna codziennie do godziny 22.00.
Przypominamy, że do fontanny nie wolno wchodzić, kąpać się, zatykać dysz oraz wprowadzać zwierząt. Woda z fontanny nie nadaje się do spożycia.
Szczegóły użytkowania znajdują się w regulaminie, który znajduje się przy fontannie.

Iluminacje na stawie w parku miejskim
Od czwartku (10.06.) do końca wakacji w Parku Miejskim w Zamościu, na stawie, codziennie w godzinach od 20.00 do 24.00 będzie wyświetlana iluminacja. 
Zapraszamy do oglądania i fotografowania!

Zamojskie Lato Teatralne
teren Zespołu Staromiejskiego, Zamojski Dom Kultury
20 czerwca-9 lipca 2021 r.
Ideą 46. Zamojskiego Lata Teatralnego będzie „Siła opowieści”. W programie festiwalu będą spektakle, których założeniem jest opowiedzenie historii, a układ zdarzeń ujęty jest w porządek fabularny. Zamojskiej publiczności zaprezentują się m.in.: Teatry Ludowy i Migro z Krakowa, Ochoty i Pantomimy Mimo z Warszawy, Latarnia z Białegostoku.
www.zdk.zamosc.pl

Koncert Promenadowy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
Carrantuohill Symfonicznie
Koncert. Piątek, 25 czerwca . Trwa.
Piątek, 25 czerwca 2021, godz. 20:00 Rynek Wielki Koncert plenerowy pt. Carrantuohill Symfonicznie wykonawcy Zespół Carrantuohill w składzie: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu dyrygent – aranżer Michał Gajda oraz Tadeusza Wicherka
www.namyslowiacy.pl

Wędrująca Estrada – „Postaw na Rodzinę”
zamojskie osiedla
27-28 lipca, 3-4 sierpnia 2021 r.
Wakacyjny projekt edukacyjno-artystyczny, łączący wychowanie przez sztukę ze wspólną zabawą. W programie m.in. warsztaty artystyczne, zabawy sportowe, spektakle teatralne, gry i zabawy animacyjne. Wspaniała przestrzeń dla dzieci i rodziców w centrach osiedli, dająca możliwość rodzinnego i sąsiedzkiego spędzenia czasu.
http://www.zdk.zamosc.pl

Dzień Zamojski Festiwalu Stolica Języka Polskiego
teren Zespołu Staromiejskiego
1 sierpnia 2021 r.
W tym dniu Zamość staje się na moment stolicą języka polskiego, za sprawą słowa, literatury i poezji. Spotkania autorskie z czołowymi polskimi twórcami, audycje radiowe prosto z zamojskiego Rynku, koncerty, atrakcje dla dzieci.
www.zdk.zamosc.pl

Zamość 1920 – Przywrócić w pamięci w następne stulecie
tereny forteczne Zespołu Staromiejskiego
7-8 sierpnia 2021 r.
Inscenizacja historyczna bitwy w obronie Zamościa z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po raz siódmy czeka nas żywa lekcja historii na przedpolach Zamościa: dziesiątki rekonstruktorów, broń biała i palna, konnica, pirotechnika, a także pokaz komisji poborowej sprzed 100 lat. Organizatorzy: Stowarzyszenie Zamość 1920, Miasto Zamość.

Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej
Rynek Wielki
20 sierpnia 2021 r.
Na Rynku Wielkim wybrzmi Nieetatowa Orkiestra Wojskowa prowadzona przez Stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami” wraz z zaproszonymi gośćmi.
www.stowarzyszeniejestesmy.pl/

Rajd rowerowy: „RRR-RODZINA, ROWER, RADOŚĆ 2021”
1. Cel imprezy:
a) Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku,
b) Promocja walorów turystyczno – krajoznawczych Miasta Zamość,
c) Upowszechnianie wiedzy o szlakach i ścieżkach rowerowych,
d) Stworzenie uczestnikom warunków do czynnego wypoczynku i rekreacji,
e) Integracja środowisk społecznych,
f) Propagowanie postaw pro ekologicznych.
2. Termin Rajdu
26 czerwiec 2021 r. (sobota)
Rejestracja uczestników w biurze zawodów – godz. 8:00 – 9:30 – Rynek Wielki w Zamościu
Start o godz. 10.00 – Rynek Wielki w Zamościu
Zakończenie ok. godz. 14.00 – boiska treningowe za Rotundą ul. Męczenników Rotundy
http://osir.zamosc.pl/rodzina-rower-radosc-zapisy-2/

Tour de Pologne
10 sierpnia 2021 r.
Jeden z największych wyścigów kolarskich świata w tym roku zawita do Zamościa. Na Rynku Wielkim odbędzie się start honorowy II etapu tegorocznej edycji Tour de Pologne. Kolarze pojadą najbardziej urokliwymi trasami województwa lubelskiego w kierunku Przemyśla. Ostatni raz wyścig organizowany przez Czesława Langa gościł w naszym mieście w 1995 roku.
www.tourdepologne.pl.

Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość
14 sierpnia 2021 r.
Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu zaprasza na VIII Bieg Wokół Twierdzy Zamość. Dystans 4000 m, start i meta na Rynku Wielkim. W programie bieg główny, marsz nordic walking oraz dystanse 300-800 m dla dzieci i młodzieży.
www.lzszamosc.y0.pl

Muzeum Zamojskie
Wstęp wolny /bezpłatnie/
Dzień nieodpłatny będzie ustalany na bieżąco i podawany do wiadomości w sposób przyjęty w Muzeum tzn. na stronach internetowych muzeum: www.muzeum-zamojskie.pl, www.muzeumarsenal.pl oraz w kasach Muzeum Zamojskiego.
W MIESIĄCU CZERWCU DNIEM NIEODPŁATNEGO WSTĘPU DO MUZEUM JEST *CZWARTEK*

Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej Okręgu Lubelskiego
W jednej z renesansowych kamienic w Zamościu, ul. Rynek Wielki 6, mieści się Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej Okręgu Lubelskiego.
Najważniejszym celem organizatorów było ocalenie od zapomnienia dorobku wielu pokoleń drogowców Lubelszczyzny. Zbiory muzealne pochodzą z archiwum byłego Rejonu Dróg Publicznych w Zamościu, z darów przekazanych przez pracowników drogownictwa oraz sympatyków muzealnictwa. Wśród nich są m.in.: – dokumentacja techniczna budowy dróg i mostów z lat 1920 – 1950,
– dawne narzędzia drogowe,
– umundurowanie służby drogowej,
– narzędzia geodezyjne i pomiarowe,
– modele nieistniejących drewnianych mostów,
– fotografie zabytków drogownictwa z obszaru lubelskiego oraz wiele innych eksponatów i dokumentów.
Zamojskie muzeum jest pomnikiem bogatej tradycji drogowej i mostowej minionych czasów.
Zwiedzający mogą obejrzeć zbiory techniki drogowej i mostowej oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. 
Rynek Wielki 6
tel. 84 639 34 15, kustosz 576 099 372,  698 689 351, (wskazane wcześniejsze zgłoszenie)
https://www.gddkia.gov.pl/pl/373/muzeum-techniki-drogowej-i-mostowej
Godziny otwarcia:  wtorek – piątek   10.00 – 14.00   sobota – niedziela  po telefonicznym zgłoszeniu
Cena:  wstęp wolny

Muzeum 3 Dywizji Piechoty Legionów
ul. Piłsudskiego 36 
tel. 261 181 224   lub  261 181 230 
{Klub 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu  – pokój 119 (pierwsze piętro)}
czynne: od poniedziałku do czwartku w godzinach 10°°- 16°°
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie telefoniczne 
(przynajmniej jeden dzień przed planowanym terminem zwiedzania)