Materiały z zakresu predyspozycji zawodowych przygotowane dla uczniów kończących szkołę podstawową

Drodzy siódmoklasiści i ósmoklasiści!


Przed Wami konieczność wyboru dalszej drogi edukacyjnej, a w przyszłości także zawodowej. Macie wątpliwości, kim zostać w przyszłości i co robić, by osiągnąć sukces zawodowy? Męczą Was już pytania „co będziesz robić w życiu” czy „kim chciałbyś być w przyszłości”? Nie wiecie jak na nie odpowiedzieć? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wykaz stron internetowych, na których znajdziecie wiele przydatnych materiałów. Korzystając z poniższych linków będziecie mogli dowiedzieć się, jaka ścieżka kariery jest dla Was najbardziej adekwatna.


Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 w Zamościu to szkoła, która troszczy się o uczniów. Jeśli rozważacie, którą szkołę ponadpodstawową wybrać, warto rozważyć wybór „Budowlanki” – na pewno się nie zawiedziecie!


Aby ułatwić Wam wybór szkoły, zamieszczamy między innymi linki do testów predyspozycji zawodowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nieraz trudne dla Was może być określenie, jaki zawód chcecie wykonywać w przeszłości. Macie różne zainteresowania, inne rzeczy Was ciekawią, w wieloraki sposób lubicie spędzać czas wolny. Kwestionariusze, do których linki zamieszczamy, bez wątpienia będą wskazówką w wyborze odpowiedniej szkoły i zawodu. To jednak nie wszystkie materiały, które dla Was przygotowaliśmy – na stronie internetowej naszej szkoły oraz na podanych przez nas stronach znajdziecie także: filmy, poradniki, rankingi szkół i wiele innych ciekawych i pomocnych treści.

Bezpłatne narzędzia pomocne w planowaniu kariery:

1. KOMPETENCJOMETR – łódzki test predyspozycji zawodowych – https://mlodziwlodzi.pl/kompetencjometr/

2. Kwestionariusz zainteresowań zawodowych – http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=zawod

3. Quo Vadis Test zainteresowań, kompetencji i uzdolnień – http://www.quovadis.swps.pl/index.php/materialy-do-pobrania

4. Narzędzia diagnostyczne dla uczniów klasy I – III gimnazjum – http://www.rpz.pceluban.pl/testy/#/index/Mg==/

5. ZAMEK – test predyspozycji zawodowych – http://www.e-zamek.pl/

6. Gra diagnostyczna i planer kariery – http://www.perspektywy3d.pl/pobierz.html

Planowanie kariery a rozpoznawanie zainteresowań i predyspozycji zawodowych.

Przydatne linki:

· www.ore.edu.pl – nowa odsłona portalu poświęconego doradztwu zawodowemu (narzędzia diagnostyczne, filmy o zawodach, publikacje doradcze dla uczniów i rodziców) w zakładce Vademecum doradztwa wiele ciekawych pozycji.

· www.perspektywy3d.pl (Gra diagnostyczna – diagnozująca zainteresowania zawodowe, predyspozycje zawodowe i kompetencje przedsiębiorcze, Galeria zawodów – multimedialne prezentacje zawodów, Planer kariery – służący do planowania kariery edukacyjno-zawodowej, 194 filmy o zawodach szkolnictwa zawodowego)

· test.e-zamek.pl (interaktywny test predyspozycji zawodowych, poradnik dla uczennic i uczniów – Rozpoznawanie predyspozycji zawodowych, karty zawodów)

· www.wybieramzawod.pl (testy, filmy zawodoznawcze, poradniki)

· www.perspektywy.pl (rankingi szkół w tym także ponadgimnazjalnych)

· https://men.gov.pl/dodatki/mapazawodowe/ – ogólnopolska mapa szkół kształcących w zawodach „wyklikaj szkołę zawodową”

Materiał został przygotowany przez:
Barbarę Gmiterek-Kuśmirczak
Agnieszkę Matwiejczuk
psychologa – Ewelinę Konieczną