Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – włącz się w obchody!

7 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne obchody, ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, odbędą się przede wszystkim w formie on-line. Będą to m.in. spotkania ze świadkami historii, seminaria, dyskusje, spektakle i występy artystyczne, okolicznościowe pieśni oraz modlitwy. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne dotyczące zagłady Żydów.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto obchodzone w rocznicę wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. W tym dniu na całym świecie odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będą miały przede wszystkim wirtualny charakter. Wiele organizacji i instytucji kultury przygotowało także specjalne materiały edukacyjne poświęcone temu zagadnieniu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczycie.

Materiały edukacyjne o Holokauście:

Instytucje i organizacje związane z kultywowaniem pamięci o zagładzie Żydów udostępniają na swoich stronach materiały dla uczniów i nauczycieli, w tym scenariusze lekcji o Holokauście. Pedagodzy mogą również korzystać ze szkoleń dotyczących edukacji o Holokauście.

Na stronach tych instytucji dostępne są także informacje na temat warsztatów, wykładów, spacerów edukacyjnych, spotkań ze świadkami historii. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią wydarzenia mogą one się odbywać jedynie w formie on-line.

Instytut Pamięci Narodowej (IPN):
Na stronie IPN nauczyciele i uczniowie znajdą materiały edukacyjne dotyczące tematyki Holokaustu, w tym wystawę do pobrania „Zagłada Żydów europejskich” czy informacje poświęcone obozom zagłady.
https://ipn.gov.pl/pl/mdpooh/87126,Holokaust-Pamiec-to-za-malo.html

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji:
Dzięki współpracy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundacji Wiara i Prawda oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji powstał projekt edukacyjny „Historia obywateli polskich w KL Auschwitz”. W ramach przedsięwzięcia przygotowano pakiet edukacyjny (scenariusze lekcji, karty refleksji i karty pracy) oraz film dokumentalny poświęcony losom obywateli II RP w obozie koncentracyjnym Auschwitz „Świadkowie. Obywatele polscy w KL Auschwitz”.
http://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/obywatele-polscy-w-kl-auschwitz-lekcja-i-film-poswiecony-losom-obywateli-ii-rp-w-niemieckim-obozie-koncentracyjnym-i-zaglady,1989.html

Ośrodek Rozwoju Edukacji (ORE):
Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy ze Światowym Centrum Upamiętniania Holokaustu Yad Vashem realizuje program „Zachować Pamięć. Historia i Kultura Dwóch Narodów”. Jego celem jest m.in. przygotowanie metodyczne nauczycieli do nauczania o prawach człowieka, w tym o Holokauście, a także upowszechnianie wiedzy w zakresie edukacji historycznej i nauczania o Holokauście.
https://www.ore.edu.pl/2019/01/program-zachowac-pamiec-historia-i-kultura-dwoch-narodow/
https://www.ore.edu.pl/2020/07/wytyczne-do-nauczania-o-holokauscie-w-wersji-polskojezycznej/

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
Muzeum POLIN, realizując misję ochrony pamięci i kształtowania przyszłości, prowadzi różnorodne działania edukacyjne. Są wśród nich zajęcia skierowane do rodzin z dziećmi, szkół i przedszkoli (uczniów i nauczycieli), studentów i dorosłych.
https://www.polin.pl/pl/edukacja

Żydowski Instytut Historyczny:
Żydowski Instytut Historyczny prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do uczniów, studentów, nauczycieli i seniorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jej celem jest przybliżenie historii, kultury i religii polskich Żydów oraz zagadnień związanych z Holokaustem.
https://www.jhi.pl/edukacja

Muzeum Getta Warszawskiego:
Szkolenia oraz warsztaty edukacyjne dla szkół i nauczycieli realizuje także Muzeum Getta Warszawskiego. Dotyczą one przede wszystkim upamiętnienia ofiar Zagłady, w szczególności mieszkańców getta warszawskiego, a także jego bojowników, poległych w czasie powstania w kwietniu 1943 r.
https://1943.pl/oferta-edukacyjna/

Informacja pochodzi ze strony MEiN:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu–wlacz-sie-w-obchody