Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

20 listopada corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła włącza się w tym roku w te obchody poprzez zgłoszenie swego udziału w międzynarodowym programie – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021.

W związku z tym, że w 2021 roku dzień ten przypada w sobotę, wszystkie wydarzenia związane ze świętowaniem Dnia Praw Dziecka odbędą się już w piątek (19.11.2021r.). Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do świętowania z nami. Jedną z takich możliwości stanowi blue chalenge – uczniowie, którzy tego dnia będą mieli jakiś element ubrania w kolorze niebieskim (bluzka, torba, opaska), otrzymają punkty z zachowania.

Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Konwencja o prawach dziecka została przyjęta 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. “Jest to uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju” – wskazuje UNICEF. Zaznacza, że znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. “Daje im także możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą” – dodaje. UNICEF podkreśla, że rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

Część tego tekstu została zaczerpnięta ze strony: