Muzyczna interpretacja wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz jego twórczość malarska!

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, publikujemy materiały poświęcone Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

W ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (która przypadała w 2020 roku) przygotowano album pt. “Astronomia poety. Baczyński”. Muzycznej interpretacji wierszy poety i powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podjęli się Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik. 

24 lipca ukazała się płyta „Astronomia poety. Baczyński” nagrana przez Melę Koteluk i grupę Kwadrofonik. Tego samego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego w Sali pod Liberatorem odbył się premierowy koncert piosenek do wierszy Baczyńskiego – jednego z bohaterów narodowego zrywu zbrojnego. W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego radiowa Dwójka wyemitowała premierowo ten niezwykły występ. 

Co najbardziej zainspirowało w wierszach twórców płyty? – Jego świat wewnętrzny, azyl, który on sobie budował, w świetle zagrożeń, które wynikały z otaczającej go rzeczywistości. My się tym zainteresowaliśmy i myślę, że to przykuło naszą uwagę w jakiś naturalny sposób – mówiła w rozmowie z Martyną Podolską, Mela Koteluk. – Chcieliśmy pokazać ten oniryzm, który się przeplata przez jego ilustracje. Poeta miał wieli talent malarski – dodała wokalistka. 

Na stronie Polskiego Radia można posłuchać o twórczości poety oraz interpretacje jego wierszy:
https://player.polskieradio.pl/kolejka

Zachęcamy Was do wysłuchania  muzycznej interpretacji poezji Baczyńskiego:

K.K. Baczyński to jednak nie tylko poeta, ale także autor rysunków, licznie zachowane szkice, ilustracje do własnych wierszy, okładki ulubionych książek.

Dziełem wyjątkowym w historii polskiej poezji XX wieku jest własnoręcznie „wydany” przez Krzysztofa Baczyńskiego poemat „Serce jak obłok”. Poemat ukończony w 1941 roku Krzysztof zadedykował swojej matce, jednak zaczął trafiać z rąk do rąk przyjaciół poety i – według niektórych relacji – to właśnie lektura tego poematu skłoniła Basię Drapczyńską, przyszłą żonę Krzysztofa, do nawiązania z nim znajomości. To była szaleńcza miłość od pierwszego wejrzenia – spotkali się na wieczorku literackim dla studentów tajnej polonistyki i cztery dni później Baczyński oświadczył się Basi. Mimo protestów rodziny wzięli ślub w okupowanej Warszawie, tłumacząc , że nie mogą czekać, bo Kto nam zaręczy że tę wojnę przeżyjemy?.

Mojej ukochanej Basieńce – ten poemat, który był pierwszą przyczyną naszego poznania, a w konsekwencji dalszych wiadomych następstw w rocznicę I naszego ślubu – ofiarowuje Mąż. Odręcznie napisany i złożony tomik poezji, z ozdobną, malowaną farbami okładką i autorskimi ilustracjami do wierszy – trudno wyobrazić sobie bardziej romantyczny prezent na rocznicę ślubu. Pomysł własnoręcznego wydania poematu wziął się zapewne z zamiłowania Krzysztofa do słowa i obrazu oraz idei połączenia ich w całość. 

Informacja o twórczości malarskiej Baczyńskiego pochodzi ze strony:
https://sztukipiekne.pl/nie-tylko-poeta-rysunki-krzysztofa-kamila-baczynskiego/