Noc astronomiczna

dscn9194Wieczór i noc z 06 na 07 czerwca 2014 w ZSP 4 upłynęły na bliskich spotkaniach z fizyką oraz bliższym i dalszym kosmosem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I LO, nieliczni uczniowie innych klas ZSP 4, uczniowie spoza szkoły, rodzice oraz nauczyciele.

Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania był nauczyciel fizyki – Stanisław Turek, którego z wielkim zaangażowaniem wspierał absolwent naszej szkoły i miłośnik astronomii – Darek Smoląg, a także nauczyciele: Ewa Kostrubiec, Magdalena Bogucka, Tadeusz Budzyński.

Zanim niebo pokazało nocne oblicze uczestnicy spotkania mieli możliwość obserwacji wielu widowiskowych doświadczeń i pokazów fizycznych. Mogli również sami poeksperymentować. Pokazom i eksperymentom towarzyszyły komentarze i dyskusje (chwilami bardzo gorące, nie rzadko dość zabawne).

Chwilą wytchnienia w zmaganiach z fizyką i astronomią były dla uczniów warsztaty kompetencji interpersonalnych prowadzone przez psychologa – Panią Magdalenę Kołodziej w ramach projektu “Nowe Kompetencje – Nowe Horyzonty” współfinansowanego ze środków EFS.

Obserwacje astronomiczne rozpoczęliśmy około 23:00. Wielkie zainteresowanie wzbudzała „wycieczka” po Księżycu wśród wielu widocznych kraterów i wzniesień. Kolejnym przystankiem był Jowisz. Ten już bardziej tajemniczy nie odkrył przed naszymi oczyma tak wielu szczegółów jak Księżyc ale na jego przykładzie nawet początkujący astroobserwatorzy przekonali się, że nie każdy „błyszczący” na niebie punkcik to gwiazda.

To co przy pomocy teleskopu widzieliśmy na niebie było szeroko komentowane, wyjaśniane i dyskutowane. Zabawa z fizyką i astronomią trwała do białego rana bez oznak nudy i zmęczenia. A gdy Słoneczko wstało, my posnęliśmy na „placu zabaw”, a niektórzy nadal gwiazdy we śnie widzieli.

To co zarejestrował fotoaparat można obejrzeć w galerii. Zapraszamy.