Prezenty książkowe na święta.

Romans, kryminał, fantastyka, a może literatura piękna? Wybór najlepszej powieści na święta dla bliskich może być trudny, dlatego przychodzimy z pomocą i najlepszymi propozycjami książek, na które warto zwrócić uwagę w tym roku.

„Trzynasta opowieść” Diane Setterfield

Pośród książek upływa życie głównej bohaterki Margaret Lea. Tata dziewczyny prowadzi antykwariat, a ona pomaga mu w pracy. Antykwariat to jej azyl i jedyny świat jaki zna. Pośród regałów i szeleszczących kartek budzi się w niej pasja do spisywania biografii. Choć uważa się za amatorkę jej hobby zostaje docenione przez Vidę Winter, szalenie popularną pisarkę. Pod koniec życia wzywa do siebie Margaret, by ta spisała jej losy.

To wyjątkowa, magiczna i głęboko poruszająca opowieść. Znajdziemy w niej liczne nawiązania do twórczości sióstr Brontë. Angielską, wyważoną narrację oraz wiktoriańskiego ducha, który unosi się znad kart powieści.

„Sen o okapi” Mariana Leky  

W małej wiosce wraz z barwną grupą rodziny i sąsiadów mieszka Luzia. Życie społeczności płynie spokojnie. Kiedy jednak babci dziewczynki przyśni się okapi, na mieszkańców pada blady strach. Sen ten oznacza, że w przeciągu doby ktoś umrze. To piękna opowieść o tym, co naprawdę jest w życiu ważne, o ludzkich dziwactwach, niedoskonałościach i wadach. Książka przepełniona jest humorem i mądrością płynącą z życiowego doświadczenia. Ta uniwersalna opowieść jest warta polecenia wszystkim osobom, ceniącym wspaniałą, oniryczną i niebanalną literaturę.

„Uwierz w Mikołaja” Magdalena Witkiewicz 

„Uwierz w Mikołaja” to książka pod choinkę dla wszystkich, którzy kochają świąteczny klimat. Otula swoim ciepłem, magią i zadziornym humorem. Powieść opowiada o kilku bohaterach. Każdy z nich jest inny i mierzy się z różnymi problemami. Początkowo wydaje się, że nic ich nie łączy, jednak w pewnym momencie ich losy się splatają. To opowieść, która przypomina o mocy dobrych uczynków oraz wartości, jaką ma rozmowa i bliskość z drugim człowiekiem.

„Maybe Now. Maybe Not” Colleen Hoover 

W książce Colleen Hoover znajdziemy nie jedną, a dwie historie.

„Maybe Not” to krótkie opowiadanie o losach najlepszego przyjaciela Ridga – dowcipnisia Warrena i jego nowej współlokatorki – zamkniętej w sobie Bridgette. Oboje się nie znoszą. Warren nie może znieść obecności dziewczyny, a jednocześnie bardzo mu się podoba. Bridgette odwzajemnia jego niechęć i z każdym dniem staje się dla niego coraz bardziej wredna. Czy uda im się dojść do porozumienia?

„Maybe Now” to poniekąd kontynuacja „Mayby Someday”. Po tym jak Ridge i Sidney zostali parą, chcą się sobą nacieszyć i spędzać we dwoje każdą wolną chwilę. Z kolei Maggie, była dziewczyna Ridga, jest przytłoczona własną chorobą. Przypomina sobie o liście rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Po odhaczeniu pierwszego punktu poznaje przystojnego kardiologa, jednak zdecydowała, że nie chce się już z nikim związać. Czy zmieni zdanie i da sobie szansę na miłość? Czy Sidney będzie gotowa zaakceptować przyjaźń jej chłopaka z byłą dziewczyną?

Collen Hoover ma niesamowity dar opisywania ludzkich emocji i uczuć. Od jej powieści nie można się oderwać i gdy już raz sięgniecie po jej książki, możecie być pewne i pewni, że na jednej się nie skończy.

„Niewidzialne życie Addie LaRue” V.E. Schwab 

Addie jest w stanie zrobić wszystko, żeby uniknąć aranżowanego małżeństwa. Podpisuje pakt z cieniem, którego skutkiem jest to, że nigdy nie zostanie przez nikogo zapamiętana. Jej historia trwa tylko w momencie, gdy ktoś przebywa w jej towarzystwie. Życie Addie wypełnione jest samotnością, podróżą i ciągłym odkrywaniem siebie. Obserwujemy, jak zmienia się w silną i pewną siebie kobietę, a także widzimy zmiany zachodzące w świecie. Powieść opiera się na relacjach międzyludzkich i emocjach, tło historyczne jest jedynie dodatkiem. Historia Addie doprowadza do łez, szokuje i sprawia, że nie można o niej zapomnieć.

„Chąśba” Katarzyna Puzyńska

„Chąśba” to pierwsza książka Puzyńskiej utrzymana w klimacie fantasy. Zostały w niej zamieszczone wskazówki, kierujące nas na poszczególne strony. Możemy wybrać tradycyjny sposób czytania lub zgodnie z drogowskazami podążać za instrukcją autorki i przeskakiwać strony. W powieści znajduje się wiele nawiązań do mitologii słowiańskiej. Przekonajcie się, co mają wspólnego zrzędliwy starzec z drewnianą nogą, niezbyt potężnej budowy chłopak oraz pewna pyskata dziewczyna. Porywająca, dopracowana i hipnotyzująca fabuła, sprawia, że jest to jedna z tych lektur, o których się nie zapomina.

Źródło:
https://tezeusz.pl/blog/2021/12/01/prezenty-ksiazkowe-na-swieta-najlepsze-propozycje/