Projekt “I will read you”

Kilka dni temu naszą szkołę odwiedziła nasza absolwentka Pani Magda Romańska żeby wspólnie z Panią Ewą Kostrubiec opowiedzieć o swoim udziale w projekcie “I will read you”. Projekt ten został zorganizowany przez współpracujące już od dawna z naszą szkołą zamojskie stowarzyszenie HEureka Generator w ramach Polsko Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży razem z ukraińskim stowarzyszeniem “We are the future”. Głównym celem projektu było omówienie przez uczestników stereotypów i uprzedzeń istniejących w relacjach między naszymi krajami. Cały projekt został zrealizowany w niestandardowej formie jak dla wymian młodzieżowych, czyli online a wszystkie zajęcia odbywały się na portalu Facebook lub platformie Zoom.

“Główną metodą działań przygotowaną do pierwszej wersji projektu była „żywa biblioteka” i event polegający na pożyczaniu przez czytelników i czytaniu „żywych książek”. – Przygotowaliśmy „żywe książki” – tzn osoby, które w swoim życiu były narażone na stereotypowe postrzeganie i uprzedzenia. Czytelnik pożyczający taką książkę musi wpisać się w grafik stworzonej przez nas biblioteki i ma określony czas na jej czytanie – opowiada wiceprezes stowarzyszenia HEureka Generator. – Czytelnicy otrzymują też spis rozdziałów oraz muszą podporządkować się panującym w bibliotece zasadom. Najważniejsze to: szacunek dla książki, zaciekawienie jej treścią i oddanie na czas – dodaje .

foto-1

Zdjęcie 1 z 7