Świąteczne dekoracje – dekorowanie stołu

Wigilijny stół to jedno z najważniejszych miejsc podczas tego wyjątkowego wieczoru, stanowi też bardzo ważny element w czasie całych świąt Bożego Narodzenia. To wokół niego odbywają się czynności związane z wieczerzą, przy nim przyjmujemy gości w kolejne dni. Jak zatem go udekorować, aby cieszył zgromadzonych? Można to zrobić na kilka, a nawet kilkanaście sposobów. Wszystko zależy od osobistych preferencji domowników.

Najważniejszą dekoracją stołu jest obrus. Może on być tradycyjnie biały, ale także zielony, niebieski czy czerwony. Bez względu na kolor obrus powinien być odpowiednio dopasowany do wielkości stołu. Najlepiej dobrany rozmiar jest wtedy, gdy obrus zwisa ze wszystkich stron około 20 cm.

Drugim ważnym elementem dekoracji są świece. Ich światło tworzy uroczysty nastrój, powoduje, że wnętrze staje się przytulne, oddaje klimat świąt, a także ociepla ludzkie twarze.

Trzecim elementem dekoracji są towarzyszące zastawie serwetki. Czasem są one ułożone elegancko i ten rodzaj wystroju preferują rodziny tradycyjne, a czasami zaprezentowane w nowoczesny sposób. Zdarza się również, że mają wyjątkowy bożonarodzeniowy nadruk. 

Kolejną ważną sprawą, o której należy zdecydować, przystrajając wigilijny stół, jest kolorystyka i stylistyka. Istnieje wiele możliwości zarówno dla osób ceniących tradycyjne i eleganckie wnętrza, jak i tych, którzy preferują nowoczesne rozwiązania dekoracyjne. Stół może być utrzymany w białej lub czerwono-zielonej tonacji kolorystycznej, ale warto wypróbować nowe aranżacje – stół przystrojony w rzadko spotykany odcień fioletu czy szarości, dzięki czemu będzie przywodził na myśl bajowy świat.

W ostatnim czasie popularne są dekoracje utrzymane w tonacji srebra lub złota. Warto jednak pamiętać, że stół wigilijny nie powinien stanowić odrębnego akcentu we wnętrzu. Pozostałe elementy wystroju – w tym również choinka – powinny komponować się z wyglądem miejsca świątecznych biesiad.

Bez względu na to, na jaki styl się zdecydujemy, wigilijny stół powinien być elegancki. Nie musi znajdować się na nim wiele dodatków, aby wyglądał odświętnie. Warto jednak, aby wzrok przyciągały tkaniny: stylowy obrus, piękne serwety, ale także świece, dodatki dekoracyjne, nawet krzesła.

Źródło: Beata Gołembiowska “Tradycje Bożego Narodzenia”

Polecamy filmiki z You Tuba poświęcone świątecznym dekoracjom: