Tradycje Bożego Narodzenia

W najbliższym, przedświątecznym czasie na stronie naszej szkoły będziemy publikowali materiały związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Jest to czas, na który czeka się cały rok. W Polsce to święta bardzo rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych. Obchodzono je od początków istnienia państwa polskiego i dlatego są tak bogate w tradycje ludowe. Z Wigilią łączy się wiele wierzeń i rytuałów. Niektóre przetrwały do naszych czasów, ale nie zawsze znamy ich znaczenie.

Święta Bożego Narodzenia powszechnie uważane są za czas radości, pojednania, bliskości i odpoczynku, ale nie każdy zna historie z nimi związane. Nie zdajemy sobie sprawy ze znaczenia elementów tych pięknych świąt, z których wiele ma głęboką, chrześcijańską wymowę. Warto więc je poznać i odkryć bogactwo ich pochodzenia.

Wieniec adwentowy:
Jest upleciony z gałązek drzew iglastych, wśród których umieszcza się świece symbolizujące cztery niedziele adwentu. Wieniec wieszało się niegdyś u sufitu w domach i świątyniach, a obecnie stawia się w widocznym miejscu. Świece zapala się podczas wspólnych modlitw i posiłków.

Ten piękny zwyczaj wprowadził w XIX wieku w założonym przez siebie sierocińcu Johann Hinrich Wichem, ewangelicki pastor. Chcąc zapewnić swym podopiecznym nastrój odpowiedni do modlitwy i rodzinną atmosferę, sporządził duży wieniec z 24  świeczkami symbolizującymi dni adwentu. Każdego dnia podczas modlitwy zapalano kolejną świeczkę. Z czasem ich liczbę zredukowano do czterech, a zwyczaj wieńca adwentowego przyjęli również katolicy na całym świecie.

Źródło:

Beata Gołembiowska “Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce”

Jeśli chcecie wykonać taki wieniec adwentowy w swoim domu, zachęcamy do zapoznania się z filmikiem umieszczonym na You Tubie: