SG na granicy

“Nasi pogranicznicy” na “Zielonej Granicy” 

    glowneW dniu 6 marca 2012r. uczniowie klasy I i II którzy uczą się w naszym Liceum o profilu „straż graniczna” mieli okazję poznania jednej ze specyfik tej służby czyli – jak wygląda patrol pieszy po zewnętrznej granicy UE w tym przypadku na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą. Przed przystąpieniem do głównego zadania naszej wycieczki, uczniowie zwiedzili w Bełżcu miejsce w którym był obóz koncentracyjny.
Nauczyciel historii Marian OKONIEWSKI w kilkunastu zdaniach przedstawił młodzieży historię tego miejsca. W przeciągu niecałego roku funkcjonowania tego obozu zagłady hitlerowcy wymordowali około 600 000 Żydów. Po obejrzeniu muzeum i terenu obozu udaliśmy się w dalszą podróż w rejon granicy koło Lubyczy Królewskiej. Na początku marszu, który trwał prawie 3 godziny sierż. sztab.  Tomasz SAK sprawdził wiedzę teoretyczną  uczniów z zakresu wiedzy zasad panujących na granicy. Sam marsz okazał się męczący ze względu na panujące warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu ale przy okazji pokazał na czym polega „codzienność służby w SG”.
Cel wycieczki został osiągnięty, myślę że wielu uczniów ma sporo przemyśleń na temat tego jak to jest „być w SG”, ale widać było, że większość może wiązać swoją przyszłość z formacjami mundurowymi. Wyjazd zakończyliśmy przy ognisku. Opiekunowie: L.Błaziak, W.Uchymiak, M.Okoniewski, T.Sak. Kierownik wycieczki: P.Szala.