HISTORIA 2016
KONKURS PIOSENKI ROSYJSKIEJ
START    REGULAMIN    O NAS    ZGŁOSZENIE    HISTORIA    KONTAKT
... z ostatniej chwili
          Zamojski konkurs był pierwszym etapem do VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej, który odbędzie się 5 i 6 czerwca 2016 roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Laureaci zamojskich eliminacji karty zgłoszenia mogą składać do 15 marca na stronie internetowej łódzkiego konkursu.

Wyniki konkursu:

Kategoria – Szkoły Gimnazjalne

I m-ce – SZYMON KUŚMIERCZAK – Publiczne Gimnazjum w Bełżcu. Opiekun: Dorota Karwańska – Mazurkiewicz.

II m-ce – KAROLINA SZEREMETA – Publiczne Gimnazjum w Komarowie Osada. Opiekun: Tamara Bur i Anna Kopytko.

III m-ce – Zespół w składzie: MATEUSZ ANTONOW, KACPER CISEK, ŁUKASZ BELINA – Gimnazjum Nr 5 w Zamościu. Opiekun: Ewa Zygmunt.

Wyróżnienia:
- KLAUDIA PALUCH – Gimnazjum w Dąbrowicy.
  Opiekun: Agnieszka Maciocha.

- KATARZYNA CENCELEWICZ – Zespół Szkół Nr 2 w Hrubieszowie.
  Opiekun: Neonila Pawluk.

- WERONIKA FLIS – Gimnazjum w Soli.
  Opiekun: Jolanta Kurzyńska.

Kategoria – Szkoły Ponadgimnazjalne

I m-ce – ALEKSANDRA NOWOSAD – Zespół Szkół Nr 2 w Hrubieszowie. Opiekun: Neonila Pawluk.

II m-ce – NATALIA KĘDZIERAWSKA – II Liceum Ogólnokształcące w Chełmie. Opiekun: Bożena Czupryńskai i Krzysztof Olejniczak.

III m-ce – MATEUSZ KOLASA – Liceum Ogólnokształcące we Włodawie. Opiekun: Anna Chorąży.

Wyróżnienia:
- KAMIL MIEDZIAK – Zespół Szkól Nr3 w Tomaszowie Lubelskim.
  Opiekun: Agnieszka Raczkiewicz i Iwona Malec.

- Zespół w składzie: ZUZANNA POPIK, PATRYK MAŁYSA, BARTOSZ BYRDZAŃ – Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
  Opiekun: Małgorzata Dybiec.

- AGNIESZKA ŁOZIŃSKA – Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
  Opiekun: Małgorzata Dybiec.

- WIKTORIA SULEJMENAWA – Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie.
  Opiekun: Barbara Okulska.
Jeszcze nie tak dawno język rosyjski był językiem obowiązkowym we wszystkich szkołach, począwszy od podstawówki a kończąc na szkole średniej. Uczniowie właściwie nie mieli wyboru z wyjątkiem dużych szkół, gdzie w niewielkim stopniu uczono języka angielskiego lub niemieckiego.
        Po wielu latach język naszych wschodnich sąsiadów zaczyna powracać do szkół, najlepszym tego przykładem jest Zespół Szkół Nr 4 w Zamościu, który organizuje Konkursy Piosenki Rosyjskiej. ZSP Nr 4 poza tym, że uczy mówić w języku rosyjskim, to uczy też śpiewać, co było widać na II Konkursie Piosenki Rosyjskiej.
Do Konkursu zgłosiło się 58 uczestników: 45 uczniów szkół gimnazjalnych i 13 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego (Włodawy, Chełma, Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego, Biłgoraja, Bełżca, Dąbrowicy, Komarowa, Kryłowa, Lubyczy Królewskiej, Miączyna, Soli, Suchowoli, Trzeszczan, Tyszowiec, Uchań i Zamościa).
       Uczniowie występowali w dwóch kategoriach: gimnazja i licea. Wykonawców oceniało jury w składzie: Dyrektor Wydziału Oświaty i filolog rosyjski – Pani Agnieszka Kowal, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu – Pani Beata Buczek oraz miłośnicy muzyki, tj. Komendant Straży Miejskiej w Zamościu – Pan Marcin Puszka i Dyrektor Międzyszkolnej Bursy Nr 1 w Zamościu – Pan Lucjan Gnyp.
       Uczniowie zaprezentowali zróżnicowany repertuar muzyczny – od Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej po piosenki współczesnych wykonawców: zespoły „Bi2”, „Verso”, „ Aj jaj jaj” czy „Lube”. Śpiewali zarówno soliści z własnym akompaniamentem, jak i całe zespoły z podkładami muzycznymi.
        Laureaci II Konkursu Piosenki Rosyjskiej otrzymali nagrody ufundowane przez: MZK Zamość, Wydział Oświaty Miasta Zamość, Wydział Turystyki i Promocji Miasta Zamość, Dyrektor ZSP Nr 4 w Zamościu, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zamościu, firma AB Broker Sp. z o.o., Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.
         Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk i Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz.
         Pierwsze trzy nagrody oraz wyróżnienia wręczali wykonawcom Pan Prezydent miasta Zamościa Andrzej Zastąpiło oraz Dyrektor Wydziału Oświaty Agnieszka Kowal. Wszyscy wykonawcy otrzymali z rąk dyrektora szkoły – Stanisława Holki pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od organizatorów, zaś ich opiekunowie pisemne podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
             .... i nasze media opisywały to wydarzenie między innymi ...
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny
w Zamościu