Konkurs na pracę literacką w dowolnej formie (np. kartka z pamiętnika, list, opowiadanie) pt. „Zobacz mnie. Jestem obok Ciebie”,

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie – “Zobacz mnie. Jestem obok Ciebie”. Ten ogólnopolski konkurs polega na napisaniu pracy pisemnej ( kartka z pamiętnika, list, opowiadanie) na podany temat. Sam konkurs związany jest z książką Ewy Nowak “Orkan. Depresja”,  która zdobyła nagrodę literacką w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2020” w kategorii literatura młodzieżowa. Praca pisemna powinna opierać się na książce Nowak, jednak Wy sami decydujecie na jaki fragment powieści, chcecie zwrócić uwagę. Możliwa jest praca zespołowa, tj. maksymalnie 3 osoby mogą przygotować jedną pracę. Prace należy przynieść do biblioteki szkolnej do dnia 11.02.2022r.

Do wygrania są cenne nagrody.

W najbliższym czasie na stronie naszej szkoły będziemy zamieszczali omówienia tej powieści, fragmenty zaczerpnięte z tego utworu oraz inne materiały związane z depresją.

Szczegółowe informacje można uzyskać w bibliotece szkolnej.

Książki tej nie ma w zasobach naszej biblioteki, jednak gdyby któreś z Was chciało ją przeczytać, to możemy udostępnić egzemplarz prywatny.

 

Życie warte jest rozmowy

W książce Ewy Nowak Orkan Depresja poznajemy historię szesnastoletniego Borysa Orkana. Jest typowym nastolatkiem: ma dobre oceny, oddanych przyjaciół, kochającą matkę. Należy do szkolnej drużyny pływackiej i jest najlepszy w klasie z chemii: zawsze oddaje na czas pracę domową, często zgłasza się na zajęciach.

Oczywiście, bywa smutny, zamyśla się i nie słyszy co mówią jego koledzy, alienuje się, ucieka w głąb siebie. Stanowczo zbyt często mówi o śmierci, krzyczy bez powodu na swoją najlepszą przyjaciółkę, ma poważne problemy ze snem, zaczyna pić coraz więcej alkoholu. Dorośli w życiu Borysa przez dłuższy czas uznają jego zachowanie za całkowicie naturalne. Przecież jest nastolatkiem. To dojrzewanie, takie wahania nastrojów są oczywiste. Wyszumi się i zmądrzeje.  Nie ma co się przejmować.

Borysa spotykamy w momencie, w którym jego stan psychiczny ulega pogorszeniu. Chłopak ze zdziwieniem obserwuje, jak rozrywki które dotychczas sprawiały mu przyjemność np. basen, stają się dla niego bezwartościowe. Zaczyna mieć poważne problemy ze snem, co wiąże się z chronicznym zmęczeniem. Przeżywa pierwsze miłosne rozczarowanie, kiedy najlepsza przyjaciółka, w której był od dawna zakochany, znajduje chłopaka.

Borys nieustannie balansuje na krawędzi – życie wydaje mu się jedynie niekończącym pasmem porażek, a śmierć staje się coraz bardziej pociągającą perspektywą. Nie wiemy jaki był Borys przed depresją. Niekiedy chłopiec wciąż próbuje grać dawnego siebie, ale zarówno jego ciało jak i psychika w dużym stopniu zostały zdominowane przez działanie choroby.

Już sam tytuł książki Ewy Nowak Orkan Depresja sugeruje nam, że ma ona dwóch głównych bohaterów. Jednym jest szesnastoletni Borys Orkan. Drugim jest jego choroba, w powieści przybierająca wręcz spersonifikowaną formę autodestrukcyjnego Głosu. Nieustannie powtarza on Borysowi, że jest pozbawiony wartości. Przestrzega go przed proszeniem o pomoc, twierdząc, że ludzie uznają go za „wariata”. Z powodu wciąż żywego tabu dotyczącego chorób psychicznych depresja staje się dla Borysa synonimem porażki. Głos tylko podsyca w nim to przekonanie. Chłopcu bardzo trudno jest walczyć z tym wszechwiedzącym krytykiem, który zna wszystkie jego słabości.

Fragment recenzji książki pochodzi ze strony:
https://zwjr.pl/artykuly/orkan-depresja-recenzja