XVII Regionalny Konkurs Historyczny

20 XI 2019r w ZSP4 odbył się finał XVII Regionalnego Konkursu Historycznego  z tematu „Kampania polska 1939 r. na Zamojszczyźnie”.

Konkurs odbywał się pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz organizacji kombatanckiej „Dzieci Zamojszczyzny” Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich więzień i obozów Koncentracyjnych.

Udział w konkursie zdeklarowało 10 szkół z Regionu reprezentowanych przez 29 uczniów. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył: Karol Adamowicz (Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu)  przed Michałem Rabiegą (Szkoła Podstawowa w Złojcu). Trzecie miejsce zajęła Oliwia Stanibuła (Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu). W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężył Jan Ważny, przed Patrykiem Furmańczukiem, trzecie miejsce przypadło Jakubowi Romaszko. Wszyscy trzej uczęszczają do III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.

W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa ze Zwierzyńca, II miejsce Szkoła Podstawowa w Aleksandrowie, III miejsce Szkoła podstawowa w Złojcu. Wśród Szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna reprezentująca III LO, przed II LO oraz ZSP nr3.

Uczestnicy konkursu mieli okazję uczestniczący w wykładach pracowników naukowych działu edukacji IPN oddziału w Lublinie.