Święto Patrona Szkoły

We wtorek, 27 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu odbyły się obchody Święta Patrona Szkoły. Tego dnia obchodzono 18. rocznicę nadania szkole imienia Dzieci Zamojszczyzny oraz 76. rocznicę wysiedleń na Zamojszczyźnie, upamiętniającą tragiczne wydarzenia z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym roku po raz pierwszy  w uroczystościach uczestniczyli pierwsi absolwenci szkoły oraz absolwenci świętujący 40 – letnią rocznicę jej ukończenia.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Zamościu. Po nabożeństwie udali się pod Pomnik Ofiar Faszyzmu, gdzie złożono kwiaty i wieńce. Następnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Zamościu miała miejsce uroczysta akademia, rozpoczęta wspólnym odśpiewaniem hymnu i oficjalnym przywitaniem gości przez Panią Dyrektor Lidię Sternik. Podczas akademii wicedyrektor szkoły Pan Jerzy Goryczka odczytał list od Prezesa Rady Ministrów z przekazaniem szkole Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Następnie otrzymali z rąk Pani Dyrektor certyfikaty uznania. Podczas akademii wyróżniono także uczniów 4 klas technikum za ich godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz i zaangażowaną służbę na rzecz szkoły.

W okolicznościowym przemówieniach wystąpili: Pani Agnieszka Jaczyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Społecznych im. Unii Europejskiej w Zamościu, Pan Andrzej Zastąpiło, zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Pan Sławomir Zawiślak, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Halina Moteka, emerytowana nauczycielka i były wieloletni wicedyrektor szkoły, Pan Eugeniusz Cybulski, wieloletni nauczyciel i były dyrektor szkoły oraz Pan Marian Więcław, pierwszy absolwent szkoły. Wśród zaproszonych gości obecni byli także: Pani Agnieszka Kowal, Dyrektor Wydziału Oświaty w Zamościu, Pan Witold Marucha, wicestarosta zamojski, Pan Jan Matwiejczuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość, jak również wszyscy dyrektorzy Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych w Zamościu oraz dyrektorzy szkół noszących imię Dzieci Zamojszczyzny. Ponadto, w uroczystościach brali udział pierwsi absolwenci szkoły technikum budowlanego, absolwenci, którzy egzamin maturalny pisali 40 lat temu, Dzieci Zamojszczyzny oraz emerytowani nauczyciele szkoły.

Zwieńczeniem akademii była część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły pod okiem Pani Katarzyny Kuśmierczuk, Pani Beaty Głowackiej i Pana Leszka Michalskiego.

W świetlicy szkolnej zaprezentowano natomiast wystawę obrazów Pani Hanny Gralak, emerytowanej nauczycielki zawodu szkoły.

W tym roku uroczystości obchodzone były pod hasłem „Ocalić od zapomnienia” – nie tylko historię, ale i współczesność.

Przypomnijmy, że obecny teren szkoły, u zbiegu ulic Piłsudskiego i Okrzei, to dawny przejściowy obóz dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny zorganizowany przez oprawców hitlerowskich. Wybór Patrona Szkoły był oczywisty, z uwagi na historię miejsca, na którym usytuowany jest budynek. Uroczystości nadania szkole imienia Dzieci Zamojszczyzny miały miejsce 27 listopada 2000 roku.