Święto patrona szkoły – 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

W poniedziałek (28.11.2022) Obchodziliśmy 80 rocznicę wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. Było to również Święto naszej szkoły, jako że nosi ona imię Dzieci Zamojszczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Faszyzmu “Aniołem Śmierci”, gdzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym, uczczono pamięć Dzieci Zamojszczyzny apelem poległych oraz salwą honorową. Na koniec delegacje, w tym także dyrekcja naszej szkoły, złożyły pod pomnikiem wieńce.

Druga część wydarzenia odbyła się w naszej szkole. Goście zgromadzili się na sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez Panią Dyrektor Lidię Sternik. Następnie oficjalnie wprowadzono nowy sztandar szkoły (ufundowany przez Radę Rodziców), który zastąpił poprzedni ze względu na zmianę nazwy szkoły. Po prezentacji sztandaru nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Kolejnym, niezwykle poruszającym punktem programu była akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierownictwem pań Beaty Głowackiej, Diany Kubery, Anety Petrynko i Joanny Dźwierzyńskiej. Myślą przewodnią spektaklu była działalność Jana i Róży Zamoyskich, którzy podczas pacyfikacji Zamojszczyzny uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu 460 zabranych matkom dzieci.

Wydarzeniom na sali gimnastycznej towarzyszyła wsytawa IPN „Dzieci Zamojszczyzny”, którą uroczyście otworzono po zakończonym przedstawieniu.

Ostatnim punktem harmonogramu była konferencja naukowa z udziałem Pani Agnieszki Jaczyńskij, Pani dr Beaty Kozaczyńskiej oraz rektora Akademii Zamojskij dr hab. Pawła Skrzydlewskiego.