103

Święto Szkoły

Dnia 27 listopada 2013 roku obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Dzieci Zamojszczyzny.
     103

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Oprawę mszy świętej przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: A.Litwin i M.Rypulak-Kwarciany.

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Faszyzmu przy ul. Okrzei.

105

Pomnik stoi w miejscu, gdzie od 27.01.1942 r. do 19.01.1944 r. mieścił się obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Więziono w nim 70 tys. ludzi. Kilka tysięcy, głównie dzieci, zginęło, bądź zmarło z głodu, zimna i chorób.

106

Prezydent Miasta Marcin Zamoyski, przedstawiciele miejscowych władz oraz liczne organizacje kombatanckie, wojsko, policja, szkoły i mieszkańcy miasta złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. 111

Trzecia część uroczystości odbyła się w naszej szkole. W bieżącym roku obchodziliśmy już 13 rocznicę nadania Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 imienia – Dzieci Zamojszczyzny.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili:

114

dyrektor szkoły Stanisław Holko

a także pan Jan Matwiejczuk – przewodniczący Rady Miasta, pan Konrad Dziuba – zastępca Wójta Gminy Zamość, pan Stanisław Zalewski – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, pani Teresa Twardziszewska – przewodnicząca Rady Rodziców, pan Julian Grudzień – prezes zarządu Okręgu Zamość, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Pani Janina Jabłońska-dziecko zamojszczyzny recytowała autorski wiersz.

120    119    121

122    137

Zostały też wręczone nagrody książkowe uczestnikom konkursu historycznego, w którym wzięli udział uczniowie klas liceum i technikum (Dominik Lachowicz kl. 4TB– I m-ce, Maciej Bździuch kl. 3TB– II m-ce, Norbert Okoński kl. 1TIG– III m-ce).116

Następnie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych.  W imieniu wszystkich uczniów ślubowanie złożyli przedstawiciele klasy mundurowej 1LO i 1TŻ.

117

Poczet sztandarowy i uczniów do ślubowania przygotował pan P. Szala.

Ceremonię ślubowania zakończyła część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły pod kierunkiem pani B.Głowackiej, pani M.Brzozowskiej i pana S.Turka.

132

W części artystycznej wzięli udział następujący uczniowie: Weronika Oleszczak (1TŻ),  Klaudia Teliga (1TŻ),  Ewelina Dziuba (1TŻ), Iwona Leśniak (3TIG), Marta Wojtas (3aLP),  Ewelina Sędłak (3aLP), Patryk Sitarz (3aLP), Paulina Dudek (1LO), Arleta Kazidróg (3aLP), Kristian Scibilia (4TIG) i Żaneta Cieśluk (1LO).

Przygotowaniem uroczystości zajęli się: J.Łepik, A.Mazur, D.Gajewska-Moś, A.Ordyniec, J.Kruczek, M.Maluha, P.Szala, A.Krukowski, M.Okoniewski, T.Olszewski, M.Chudy, M.Staszczak, M.Kołtun, E.Kostrubiec, W.Kahan, M.Kowalczyk-Flak, A.Budenko-Wawryk, M.Uchymiak, A.Muszyńska-Brzyska, I.Nabożna, W.Uchymiak, K.Turzyniecki, M.Okoniewski, T.Budzyński, C.Stelmach, J.Proć, B.Grabski, R.Łagód, R.Kowalczuk, T.Kiecana oraz Samorząd Uczniowski.