Święto Patrona Szkoły

27 listopada 2014 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu odbyły się uroczystości związane z obchodami 72 rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie i 14 rocznicy nadania szkole imienia Dzieci Zamojszczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu. Po Mszy św. zostały złożone kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu.

Dalsze uroczystości, którym przewodniczył dyrektor szkoły – pan Stanisław Holko odbyły się w ZSP Nr 4.

Podczas uroczystości miało miejsce ślubowanie klas pierwszych oraz wręczenie nagród laureatom XII Szkolnego Konkursu Historycznego – Akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza na Zamojszczyźnie w latach 1942-1943, którymi zostali:

1 miejsce – Kamil Ligocki – 1TBI

2 miejsce – Przemysław Ordyniec – 3TBI

3 miejsce – Kamil Urban – 3TBI

Wydarzenia połączone zostały z odznaczeniem sztandaru szkoły odznaką honorową PCK II stopnia, którego dokonał Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Zamościu – pan Jerzy Liberacki.

W obchodach wzięli udział między innymi: dyrektor generalny LUW w Lublinie – pan Jarosław Szymczyk, Kierownik Referatu Edukacji Historycznej OBEP IPN w Lublinie – historyk pani Agnieszka Jaczyńska, Prezydent Miasta Zamość pan Marcin Zamoyski, dyrektor Wydziału Edukacji pan Jerzy Michalski, członkowie Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Zamość z Prezesem – panem Julianem Grudniem, poczty sztandarowe kół terenowych Związku, delegacje szkół noszących imię Dzieci Zamojszczyzny, zaproszeni goście oraz nauczyciele i młodzież ZSP 4.

Uroczystość zakończono częścią artystyczną upamiętniającą tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny w czasie wysiedleń przygotowaną przez młodzież z naszej szkoły pod kierunkiem pani Lidii Sternik.