Carving w Budowlance

Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie „Dodatkowe kwalifikacje szansą na zawodowy sukces”, realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Warsztat pracy uczniów ZSP Nr 4 w Zamościu w pierwszej kolejności zapełniły warzywa
i owoce egzotyczne. Rzeźbione owoce i warzywa idealnie nadają się do dekoracji stołów podczas wesel, bankietów i innych imprez okolicznościowych. Potrafią wprawić w zdumienie nawet najbardziej wymagających gości. Także imprezy firmowe mogą być doskonałą okazją do prezentacji carvingu np. m.in. z logo szkoły, firmy.  Obecnie takie działania marketingowe zyskują na dużej popularności nie tylko wśród dużych firm czy galerii handlowych, ale także w gronie mniejszych, mniej znanych instytucji. Rzeźby carvingowe cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem na wszelkiego rodzaju targach, nieraz w ogóle nie związanych z szeroko pojmowaną sferą gastronomiczną czy hotelową.

Coraz częściej kwiaty z owoców i warzyw zastępują te kupione w kwiaciarni. Bukiety carvingowe, umieszczone w wiklinowym koszu, odziane w elegancką przezroczystą folię, ozdobione kokardą stanowią ciekawy, niebanalny prezent, który nadaje się praktycznie na każdą okazję. Ale może zacznijmy od początku… Skąd wziął się carving?

Carving powstał, wyodrębnił się z tzw. sztuki pałacowej. Pierwsze wzmianki o  fantazyjnym, artystycznym wycinaniu owoców i  warzyw pochodzą z Chin, z okresu panowania dynastii Tang (VII – X w.). Rozkwit carvingu miał miejsce nieco później, podczas rządów dynastii Song  (X-XIII w.). Właśnie wtedy carving opuścił cesarskie komnaty i pałace. Nie trafił co prawda od razu pod strzechy, ale stał się zdecydowanie bardziej przyjazną formą, zwłaszcza wśród klasy średniej. W mniej więcej tym samym czasie (XIII – XIV w.) również w  Tajlandii carving stał się szerzej znaną sztuką. Obecnie Tajlandia jest uznawana za kolebkę światowego carvingu. Władze Tajlandii uznały sztukę carvingu za element dziedzictwa narodowego.

Z tą światową sztuką, jakże pracochłonną i wymagającą zmierzyli się uczniowie naszej szkoły. A oto ich prace…