100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

W piątek 22 stycznia 2021 roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest to  jeden z najwybitniejszych polskich twórców, poeta pokolenia Kolumbów, powstaniec warszawski.

W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, niepodległości i kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Z okazji 100. rocznicy urodzin poety Polskie Radio przygotowało specjalny serwis internetowy. Słuchacze znajdą tam unikatowe nagrania archiwalne Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Krzysztof Kamil Baczyński pierwsze swoje utwory napisał już w czasie nauki w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jego kolegami z klasy byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec”: Tadeusz Zawadzki „Zośka”, Jan Bytnar „Rudy” i Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”. Maturę uzyskał w 1939 roku. 

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.

Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku. 

Młody poeta pozostawił po sobie bogatą spuściznę składającą się z ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i ok. 20 opowiadań.

Uczniowie poznają wybrane utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Poeta jest patronem wielu szkół i placówek oświatowych w całym kraju.

W naszej bibliotece szkolnej dostępne są utwory K.K. Baczyńskiego:
“Kiedy miłość śmiercią się stała”; W-wa; wyd. Orgelbrandów;  1999.
“Najpiękniejsze wiersze”; W-wa;  wyd. Orgelbrandów; 1999.
“Utwory wybrane”; Kraków; Wydawnictwo Literackie; 1973.
“Wybór poezji”;  Wrocław; Wydawnictwo Ossolineum; 1989.
“Wybór poezji”; Bielsko – Biała; Beskidzka Oficyna Wydawnicza; 1989.
“Wybór wierszy”; Wrocław; Wydawnictwo Siedmiogród; 2000.

Poezja Baczyńskiego stała się  inspiracją dla realizacji muzycznych i wspaniałych interpretacji nieodżałowanej Ewy Demarczuk czy twórczości Lao Che  i Meli Koteluk z zespołem Kwadrofonik (na płycie ”Astronomia poety. Baczyński”):

 

Jeśli lubicie czytać poezję, to zachęcamy Was do zapoznania się z twórczością tego poety. Już jutro zamieścimy wybrane wiersze poety wraz z krótkimi recenzjami. Dzisiaj prezentujemy materiał z you tuba (nauQa.pl) na temat życiorysu i twórczości poety: