Akcja Żonkile w naszej szkole

W dniu 19 kwietnia będziemy obchodzili 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”. Jak co roku odbędą się zajęcia edukacyjne poświęcone Holokaustowi, które poprowadzi pani Agnieszka Matwiejczuk.

Poniżej zamieszczamy tytuły książek, które dotyczą powstania w getcie warszawskim:

BIBLIOTEKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

• Dagan Batszewa, „Czika, pies w Getcie”, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim, 2012.
  • Dagan Batszewa, „Co wydarzyło się w czasie Zagłady. Opowieść rymowana dla dzieci, które chcą wiedzieć”, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, 2012.
  • Orlev Uri, „Wyspa na ulicy Ptasiej”, Media Rodzina, Poznań, 2011.
  • Rudniańska Joanna, „Kotka Brygidy”, Wydawnictwo Pierwsze, Warszawa, 2007.
  • Ryrych Katarzyna, „Pan Apoteker”, Wydawnictwo Literatura, Łódź, 2018.

BIBLIOTEKI DLA DOROSŁYCH

• „Adama Czerniakowa dziennik getta warszawskiego 6.IX.1939-23.VII.1942”, Opracowanie i przypisy Marian Fuks, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1983.
  • Andrzejewski Jerzy, „Wielki Tydzień”, Czytelnik, Warszawa, 1993.
  • Auerbach Rachela, „Pisma z getta warszawskiego”, ŻIH, Warszawa, 2016.
  • Archiwum Ringelbluma. „Dzień po dniu Zagłady, Seria: Żydzi Polscy”, Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią, Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa, 2008.
  • Assuntino Rudi, Goldkorn Wladek, „Strażnik. Marek Edelman opowiada”, Znak, Kraków, 1999.
  • Bartoszewski Władysław, Edelman Marek, „I była dzielnica żydowska w Warszawie (wybór tekstów)”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2010.
  • Bartelski Lesław M., „Getto. Warszawskie Termopile 1943”, Askon, 1999.
  • Bartoszewski Władysław, Edelman Marek, „Żydzi Warszawy 1939 – 1943”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Lublin, 1993.
  • Bauman Janina, „Zima o poranku”, Znak, Kraków, 1989.
  • Bereś Witold, Burnetko Krzysztof, Marek Edelman. „Życie. Do końca”, Agora, Warszawa, 2013.
  • Bereś Witold, Burnetko Krzysztof, „Bohater z cienia. Kazik Ratajzer”, Świat Książki, Warszawa, 2012.
  • Berland Marian, „Dni długie, jak wieki”, Karta, Warszawa, 2023.
  • Birenbaum Halina, „Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość”, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim, 2001.
  • Birnbaum Irena, „Non omnis moriar: pamiętnik z getta warszawskiego”, Czytelnik, Warszawa, 1982.
  • Błoński Jan, „Biedni Polacy patrzą na getto”, Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2008.
  • Brzezinski Matthew, „Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów”, Znak, Kraków, 2013.
  • Chomatowska Beata, „Stacja Muranów”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2012.
  • Chutnik Sylwia, Sznajderman Monika (red.), „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2023.
  • Cukierman Icchak, „Nadmiar pamięci”, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000.
  • Edelman Marek, „Getto walczy udział Bundu w obronie getta warszawskiego”, Centrum Dialogu, Łódź, 2015.
  • Edelman Marek, „I była miłość w getcie”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2015.
  • Engelking Barbara, Leociak Jacek, „Getto warszawskie: przewodnik po nieistniejącym mieście”, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa, 2013.
  • Ferenc Maria, „Każdy pyta, co z nami będzie. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”, ŻIH, Warszawa, 2021.
  • „Getto warszawskie w literaturze polskiej. Antologia”, wybór i opracowanie Sławomir Buryła, Muzeum Getta Warszawskiego, Warszawa, 2022.
  • Grupińska Anna, „Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego”, Twój Styl, Warszawa, 2000.
  • Grupińska Anna, „Odczytanie listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec, 2014.
  • Grynberg Michał, „Pamiętniki z Getta Warszawskiego”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1993.
  • Gutman Israel, „Walka bez cienia nadziei. Powstanie w getcie warszawskim”, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa, 1998.
  • Gutman Izrael, „Żydzi warszawscy 1939- 1943. Getto, podziemie, walka”, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa, 1993.
  • Hering Ludwik, „Ślady”, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa, 2011.
  • Jagielski Jan, Lec Tomasz, „Niezatarte ślady getta warszawskiego”, Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa, 1997.
  • Kacenelson Icchak, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”, Czytelnik, Warszawa, 1986.
  • Kann Maria, „Na oczach świata”, 1943.
  • Krall Hanna, „Zdążyć przed Panem Bogiem”, różne wydania.
  • Kubert Joe, Josel, „19 kwietnia 1943. Opowieść o powstaniu w warszawskim getcie”, Egmont, Warszawa, 2003.
  • Leociak Jacek, „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy od narodzin po Zagładę”, Dom Spotkań z Historią, Warszawa, 2019.
  • Leociak Jacek, Waślicka-Żmijewska Zofia, Żmijewski Artur, „Warszawski Trójkąt Zagłady”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa, 2020.
  • Libionka Dariusz, „Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze. Wokół Żydowskiego Związku Wojskowego”, Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Warszawa, 2011.
  • Lubetkin Cywia, „Zagłada i Powstanie, Książka i Wiedza”, Warszawa, 1999.
  • Makower Henryk, „Pamiętnik z getta warszawskiego październik 1940–styczeń 1943”, Wrocław, 1987.
  • Meed Władka, „Po obu stronach muru”, Wydawnictwo Jaworski, Warszawa, 2003.
  • Ringelblum Emanuel, „Kronika getta warszawskiego”, Czytelnik, Warszawa, 1988.
  • Rousseau Frederic, „Żydowskie dziecko z Warszawy. Historia pewnej fotografii”, Wydawnictwo słowo/obrazterytoria, Gdańsk, 2012.
  • Wattenberg Miriam, „Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie”, Wydawnictwo Prószyński Media, Warszawa, 2016.