Dzień Sprzątania Biurka

W związku z sytuacją epidemiologiczną znowu pracujemy i uczymy się zdalnie. Warto zatem zwrócić uwagę na jedno ze świąt nietypowych, a mianowicie Dzień Sprzątania Biurka, które w tym roku wypada 10 stycznia. Uczycie się we własnych domach, dlatego tym bardziej warto zadbać o porządek wokół nas.

W kwestii sprzątania i porządku od lat ścierają się dwie frakcje. Jedna twierdzi, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu (sam Albert Einstein powiedział podobno: Jeżeli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, znakiem czego jest puste biurko?). Nieład nieładem, ale nie ulega wątpliwości, że kubki z pozasychaną kawą, brudne talerze, śmieci wysypujące się z kosza czy klejące plamy na biurku mogłyby raz na jakiś czas znikać z miejsca pracy. Pytanie tylko czy święto raz w roku wystarczy…

W związku z tym, że nasza szkoła angażuje się w działania proekologiczne, Dzień Sprzątania Biurka może stać się impulsem wprowadzenia proekologicznych nawyków okołobiurkowych.

Jednostronnie zadrukowany papier odkładaj (równo) do pudełka i wykorzystuj do wydruków roboczych lub do notatek. Do drukarki wkładaj papier niepozaginany i bez zszywek!

Zamiast kupować karteczki do notatek potnij na mniejsze kawałki niepotrzebny jednostronnie zadrukowany papier, dopasuj wielkość do swojego ulubionego rozmiaru karteczek, możesz przygotować karteczki w różnych rozmiarach. Najwygodniej pociąć papier za pomocą gilotyny, ale jeśli jej nie masz, możesz skorzystać z nożyka do papieru lub nożyczek. Osoby bardziej zaawansowane w pracach manualnych mogą wykonać z makulaturowego papieru notes.

Zamiast kupować organizer biurkowy możesz go wykonać własnoręcznie z różnych materiałów, inspiracje możesz znaleźć na  tablicy na Pintereście, albo zwyczajnie wykorzystać pęknięty kubek lub puszki po groszku czy kukurydzy.

Poza tym:

  • ograniczaj drukowanie – w miarę możliwości teksty czytaj na komputerze (jeśli masz problemy z czytaniem, po prostu powiększ widok) mniej ściętych drzew i mniej papierów na biurku
  • zrezygnuj z subskrypcji papierowych katalogów – mniej ściętych drzew, mniej pokus i mniej śmieci na biurku
  • nie używaj dużych kartek do krótkich notatek – skorzystaj z małych karteczek
  • nie dopuść, by po biurze walały się śmieci, których nie można wyrzucić do standardowych pojemników, przygotuj pojemniki do odkładania niepotrzebnych płyt CD i innych odpadów problemowych i raz na jakiś czas oddaj je do utylizacji lub ponownego wykorzystania
  • przygotuj pojemnik na makulaturę, której już nie na się wykorzystać do notatek
  • korzystaj z długopisów z wymiennymi wkładami zamiast z jednorazówek
  • korzystaj z jednego (wielorazowego) najlepiej charakterystycznego (by nie mylił się z innymi) kubka i zamiast brudzić nowy, umyj ten użyty – dzięki temu na biurku będzie najwyżej jeden brudny kubek a nie kilka. Tak samo rób z łyżeczką i talerzem.

Część artykułu powstała w oparciu o materiały zamieszczone na stronie:
https://www.ekokalendarz.pl/dzien-sprzatania-biurka/