Projekt „Razem dla równości – RÓWNOŚĆ PŁCI”

W roku szkolnym 2022/2023 razem z Dziewczynami klas 2TGW, 3TGW, 4GBG oraz 4TBI założyłyśmy sobie, że pokażemy innym siłę kobiet do nauki i pracy w technicznych zawodach, które w większości wykonywane są przez mężczyzn. Wzięłyśmy udział w projekcie orgaznizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Razem dla równości – RÓWNOŚĆ PŁCI”.

Spotykałyśmy się w ramach założonego Klubu i dużo rozmawiałyśmy. Nasze spotkania pokazywały, że tego potrzebujemy, że jesteśmy dla siebie wzajemnie wsparciem, jesteśmy kreatywne i chętne do działania. Dziewczyny postanowiły udowodnić, że kobiety mają siłę do działania. Stworzyły ankietę, przeanalizowały ją i stworzyły prezentację. Ich zamierzenia udało się fajne zrealizować, choć ze spotkania na spotkanie było ich coraz mniej. Startowało ponad 25 dziewcząt, a na spotkaniu podsumowującym było zaledwie 5. Ale uważam, że zaplanowane działania udało się należycie wypełnić.

Pokazanie innym, że jak się chce, to można się uczyć w zawodzie technicznym będąc super dziewczyną – udało się to wykonać na 100%. Chłopcy początkowo byli zazdrośni, o nasze “babskie” spotkania, ale później wspierali i akceptowali podejmowane działania. A dzisiaj Dziewczyny radzą sobie świetnie zarówno na praktykach zawodowych jak i na zajęciach praktycznych w szkole – czasami o wiele lepiej niż chłopcy.

Na spotkaniu podsumowującym Dziewczyny stwierdziły, że chciałyby powtórzyć jeszcze raz taki projekt. Uważam, że dzięki naszym spotkaniom bardziej się ze sobą zżyły, poznały, na kim można i na ile polegać, niektóre nauczyły się szanować zdanie i pomysły innych, inne zaznaczyły, że nauczyły się lepiej pracować w grupie. Stworzyły swego rodzaju team, który w szkole był zauważalny na przerwach, wyjazdach wycieczkowych, wyjściach w teren na zajęciach praktycznych. Twierdzę, że zawiązały się nowe przyjaźnie międzyklasowe i to cieszy mnie najbardziej.

Dziękuję Dziewczynom oraz Pani Aleksandrze Frankiewicz (mojej sojuszniczce) za ich zaangażowanie, kreatywność w działaniach i wielkie chęci do pokazania swoich „supermocy”. Życzę powodzenia w spełnianiu zamierzonych celów, Małgorzata Chudy.

A oto efekt pracy Dziewczyn:

KOBIETY NA RYNKU PRACY.pptx