1 Lo.jpg

Klasy mundurowe

Klasy mundurowe – Straż Graniczna i Służba Celna

   Po wielu wysiłkach w roku szkolnym 2010/2011 powstała pierwsza klasa mundurowa w naszej szkole o profilu Straż Graniczna. Naukę rozpoczęło 31 uczniów. 

 

Wychowawcą klasy był mgr Piotr SZALA (były żołnierz zawodowy)

 

 

    W roku szkolnym 2011/2012 powstała kolejna klasa mundurowa o profilu Straż Graniczna i Służba Celna licząca 42 uczniów. Wychowawcą klasy jest mgr Andrzej KRUKOWSKI.

 

W roku szkolnym 2012/2013 powstała kolejna klasa mundurowa o profilu Straż Graniczna i Służba Celna licząca 40 uczniów. Wychowawcą klasy jest mgr Marian OKONIEWSKI.

1 Lo.jpg

W roku szkolnym 2013/2014 powstała kolejna klasa mundurowa o profilu Straż Graniczna i Służba Celna licząca 19 uczniów. Wychowawcą klasy jest mgr Piotr SZALA. 

 

Zajęcia specjalistyczne w tych klasach prowadzą:

ekspert służby celnej Paweł KOSTRUBIEC (służba celna)

 

sierżant sztabowy Tomasz SAK (straż graniczna)

 

 

WYJAZDY I WYCIECZKI :

P1010087

8 lutego uczniowie z I i III klasy LO o profilu STRAŻ GRANICZNA  w ramach zajęć programowych, odwiedzili PSG w Lubyczy Królewskiej. Mieli tam okazję zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu Formacji oraz specyfiką służby na tzw “zielonej granicy” . Największym wyzwaniem dla młodzieży był jednak blisko 6 kilometrowy patrol graniczny w bardzo trudnym, podmokłym terenie. Po nim wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że służba w Straży Granicznej to ciężka fizyczna praca. Niemniej jednak zadeklarowali też, że bardzo chętnie jeszcze tu powrócą. Opiekunowie: chor. SG Tomasz Sak, Marian Okoniewski, Marta Szala, Magdalena Bogucka. Galeria.

 

P4300087

PLACÓWKA SG w HRUBIESZOWIE

i PRZEJŚCIE GRANICZNE –DOŁHOBYCZÓW

     30 kwietnia uczniowie klasy mundurowej 2 LO mieli okazję zapoznać się ze strukturą i wyposażeniem placówki STRAŻY GRANICZNEJ oraz specyfiką przejścia drogowego PL-UA w Dołhobyczowie, które jest najnowszym, najbardziej nowoczesnym i funkcjonalnym przejściem tego typu. Przy okazji mogli obejrzeć punkt widokowy na UA i Bug w Ślipczu oraz zobaczyć jak wygląda przełom rzeki granicznej i pas graniczny. Niespodzianką dla uczniów była możliwość postrzelania z broni sportowej (takiej samej używała Renata Mauer zdobywając medale olimpijskie) oraz obejrzenia oblotu technicznego śmigłowca MI-2 w wersji dla SG. Młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu, mimo że trwał ponad 8 godz. Wszystko to odbyło się przy wspaniałej pogodzie. Zapraszam do galerii. Kierownik wycieczki Piotr SZALA

 

 

P4220055

SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE

     W dniu 22 kwietnia w Ostrowie Lub. zostały rozegrane eliminacje rejonowe grupy południowej w w.w.zawodach, które składają się z następujących konkurencji: bieg na orientację, lekkoatletyczny tor przeszkód, strzelanie z broni sportowej, rzut granatem oraz I pomoc przedmedyczna.

       Miło nam poinformować, że drużyna żeńska zajęła III miejsce uzyskując awans do mistrzostw województwa natomiast chłopcom zabrakło 2 pkt do awansu zajmując IV miejsce. Rywalizacja była bardzo zacięta. Mistrzostwa województwa odbędą się 28-29 maja. Prosimy trzymajcie kciuki.  Zapraszam do galerii. Piotr SZALA- opiekun drużyn.

 

 

 

 

 

 

P4160211

PRZEJŚCIE GRANICZNE w ZOSINIE

16 kwietnia uczniowie 2 LO ( straż graniczna i służba celna) w ramach zajęć programowych z innowacji pedagogicznej mieli okazję, zapoznać się ze specyfiką służby na drogowym przejściu granicznym Zosin-Ustiług. Uczniowie po pierwsze mogli zapoznać się z infrastrukturą znajdującą się na takim przejściu oraz procedurami, które muszą być zrealizowane podczas przekraczania granicy państwa. Młodzież zapoznała się z dokumentami umożliwiającymi przekraczanie granicy lądowej oraz sposobem poruszania się po terenie tego przejścia w ruchu kołowym a także mogła być świadkiem rewizji szczegółowej przeprowadzanej na autokarze. Dziękuję inspektorowi S.C. Pawłowi Kostrubcowi za umożliwienie powyższej wizyty oraz zapraszam do galerii. Kierownik wycieczki P.SZALA

 

 

 

 

 

Zawody LOK

 

gwne

W dniu 27 marca reprezentacja szkoły brała udział w zawodach strzeleckich w ramach Ligi LOK. Zawody odbyły się w Lublinie i wzięło w nich udział 21 szkół z województwa lubelskiego, nasi zawodnicy wypadli na miarę swoich możliwości zajmując miejsce w połowie stawki.

Reprezentantami byli uczniowie 2 LO (klasa mundurowa):B.Adamczuk, M. Furlepa,M. Juźwiak,T. Wawryk.

Opiekun szkolnego koła LOK: Piotr SZALA. Zapraszam do galerii

 

 

 

 

 

 

Zamojski bieg na orientację

 

 

 

11 uczniów naszej szkoły z klas mundurowych brało udział w I edycji Mistrzostw Powiatu Zamojskiego w roku szkolnym 2014/15 w biegu na orientację.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęliśmy 2 miejsce. Indywidualnie nasi uczniowie uplasowali się na następujących miejscach:

4. Miękus D.                      

7. Adamczuk B.

5. Kozyra W.                     

9. Szala P.

9. Skrzynecka K.                

10. Czugała M.

10. Gaj K.

13. Juźwiak M.

18. Dudek P.

16. Szelug R.

17. Wawryk T.

Zapraszam do galerii.

2 LO NA STRZELANIU BOJOWYM

Dzięki uprzejmości Pana Marka ILCZUKA- Prezesa LOK w Krasnymstawie, uczniowie klasy mundurowej mieli okazję postrzelania z broni palnej takiej jak: Beretta, Mag- 08, Kałasznikow, Mossberg i Mosin. Największe wrażenie zrobiło na uczniach strzelanie z karabinka powtarzalnego MOSIN 7,62 x 54 oraz kultowego Mossberga.

W strzelaniu brały udział również uczennice z zespołu integracyjnego wraz ze swoimi rodzicami. Na zakończenie uczniowie wykonali strzelanie z kbks-u o tytuł- Mistrza Klasy.

Całodniowy wyjazd został zakończony rozdaniem dyplomów, po czym przy pięknej pogodzie posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami z ogniska.

Dziękuję opiekunom za pomoc przy zabezpieczeniu strzelania: E. Kostrubiec, L. Błaziak i P. Kostrubiec. Kierownik wycieczki: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii.

 

WYJAZD INTEGRACYJNY 2 LO

Uczniowie z klasy mundurowej 2 LO z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym udali się do Szewni Dolnej na zabawę paintbalową, która miała za zadanie pogłębienie integracji wewnątrzklasowej i naukę współdziałania w zespole.

Młodzież rozegrała kilkanaście scenariuszy walki zarówno w terenie otwartym jak i w lesie. Wspaniała pogoda sprawiła, że zabawa była świetna pomimo pamiątek w postaci siniaków. W chwilach odpoczynku pomiędzy bitwami, uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla.

Zapraszam do galerii

 

 

  MUNDUROWI STRZELAJĄ !mundurowi

     Dzięki uprzejmości Prezesa KS „VIS” uczniowie naszych klas mundurowych mają możliwość wykonywania strzelań z karabinku sportowego kbks na strzelnicy przy Rotundzie.

Wielu naszych uczniów posiada wysokie umiejętności strzeleckie i na ostatnim treningu (odbywają się podczas „dni mundurowych”) mieli możliwość postrzelania z broni etatowej będącej na wyposażeniu Policji. Wrażenia były niesamowite oraz uświadomiły uczniom, czym jest broń palna.

Zapraszam do galerii.

 

Zawody w Dubience

DubienkaW dniu 8 października 2014r.  sześcioosobowa drużyna naszej szkoły wzięła udział w I Zawodach Sportowo-Obronnych Szkół Patronackich Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, które odbyły się w Dubience.

  Zawody składały się z kilku konkurencji. Rozpoczęły się od strzelania następnie odbył się marszobieg na dystansie 8 km.
W czasie jego trwania uczestnicy musieli wykazać się szeregiem umiejętności z zakresu służby granicznej:

– udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w wypadku drogowym,

– nawiązywania łączności radiowej z wyznaczonym odbiorcą,

-wykazania się znajomością technik interwencyjnych (kajdankowanie, transportowanie osoby zatrzymanej)

– znajomością języka angielskiego,

– wykonania kilku elementów z testu sprawnościowego dla Służby Granicznej,

– dokonania kontroli pasa drogi granicznej,

– forsowania przeszkody wodnej przy użyciu środków przeprawowych (kajaki).

W czasie trwania zajęć uczniowie poznali również historię Dubienki i bitwy z okresu Powstania Kościuszkowskiego. Zapraszamy do galerii.

 

 

     “MUNDUROWI” na obozie militarno- sprawnościowym 

       gwne W dniach 18- 24 maja uczniowie naszej szkoły z „klas mundurowych” uczestniczyli w programowym obozie, który jako główny cel miał za zadanie zaznajomienie uczniów z podstawami survivalu. Obóz przebiegał cały czas według porządku dnia, który kiedyś obowiązywał podczas pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Instruktorzy z oddziału AT Policji powyższe założenia potrafili w pełni wprowadzić do realizacji przez co młodzież została zapoznana z „dniem codziennym”, który kiedyś miał miejsce w wojsku.

       Obóz przebiegł przy wspaniałej pogodzie, w scenerii leśnej w okolicach Ustronia. Młodzież mieszkała w namiotach, pełniła nocne warty a posiłki organizowała „drużynka”, co też miało swój dodatkowy „smaczek” tego przedsięwzięcia.

       Przykładowy dzień wyglądał następująco:

5.45 – pobudka

6.00 – rozruch poranny

6.50 – toaleta poranna

7.20 – apel poranny

7.30 – śniadanie

8.30- blok zajęć przedpołudniowych

13.30- obiad

15.00 – blok zajęć popołudniowych

19.00 – kolacja

20.00 – blok zajęć wieczornych

22.00- apel wieczorny

22.45 – capstrzyk

23.00- 6.00 – warta obozowa

     W trakcie obozu do ciekawszych przedsięwzięć należała:

– przeprawa prze Wisłę w ugrupowaniu ubezpieczonym,

– wyprawa piesza na Równicę,

– nocna ewakuacja obozu z noclegiem w …lesie na polanie.

Ostatniego dnia w drodze powrotnej udaliśmy się do Czeskiego Cieszyna, gdzie młodzież mogła zrobić zakupy i miała chwilę wolnego czasu na zwiedzenie pobliskich okolic leżących w najbliższym sąsiedztwie mostu na Olzie.

         Jako kierownik wyjazdu podsumowując, mogę powiedzieć, że wyjazd przebiegł bez żadnych zastrzeżeń, a młodzież stanęła na wysokości zadania. Dziękuję bardzo opiekunom; Ewie Kostrubiec i Pawłowi Kostrubcowi. Kierownik wycieczki Piotr SZALA. Zapraszam do galerii która mam nadzięję, że chociaż w minimalnym stopniu odda jak fajny był to obóz.

 

Dzień Zwycięstwa – 8 maja

     gwnePrzy pomniku na Plantach zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 69 rocznicy zwycięstwa koalicji antyhitlerowskiej nad Niemcami.

W obchodach uczestniczyła młodzież naszej szkoły oraz poczet sztandarowy. Zapraszam do galerii. Opiekun pocztu sztandarowego: Piotr SZALA.

 

 

 

SUKCES na otwartych mistrzostwach Zamościa

    14 kwietnia reprezentacja naszej szkoły złożona z uczniów “klas mundurowych” wzięła udział w I rundzie Mistrzostw w biegach na orientację, które rozegrane zostały na terenach osiedla Planty. W zawodach wzięło udział prawie 200 zawodników w różnych kategoriach wiekowych.

       Młodzież nasza osiągnęła bardzo duży sukces – prowadzi po I rundzie, do rozegrania jeszcze są 3, najbliższa 15 maja. Opiekun drużyny; Piotr SZALA.

 Szczegółowe wyniki

 

Klasyfikacja drużyn;

 

Szkoła            dziewczęta    chłopcy   Suma punktów

 

1 ZSP nr 4           81              93             174

 

2 ZSP nr 1           73              84             157

 

3 ZDZ                  84              46             130

 

4 ZSP nr 5            0               68              68

 

5 CSM                32              15               47

 

6 III LO                 0               27              27

 

Miejsca “naszych”

 

1. SOWA Joanna ZSP nr 1       0b. PK       Czas 20.46

 

3. GIL Kinga                            0b. PK                23.57

 

4. KONTEK Ewelina                 0b. PK                24.45

 

5. MIĘKUS Dominika                0b.PK                26.42

 

14. JÓŹWIAK Joanna                3b.PK                39.07

 

1. TŁUCZEK Wojciech ZSP Nr 5     0b. PK                14.25

 

4. SZALA Paweł                             0b.PK                17.47

 

10. ANTOSZEK Rafał                     0b.PK                 23.27

 

14. CZUGAŁA Michał                     0b.PK                 28.14

 

15. LACHAWIEC Maciej                 0b.PK                 31.24

 

17. KNAP Karol                              0b.PK                31.38

 

18. KUŹMICKI Mariusz                   0b.PK                 37.56

 

20. GANCARZ Mateusz                  1b.PK                20.10

 

22. ANTOSZEK Daniel                    2b.PK                22.17

 

NA LIDZE LOK

      11 kwietnia reprezentacja szkoły uczestniczyła w kolejnej rundzie zawodów strzeleckich w ramach Ligi LOK, naszą szkołę reprezentowali uczniowie z „klas mundurowych” – Antoszek Daniel, Kuźmicki Mariusz i Antoszek Rafał.

Zawody polegały na wykonaniu 30 strzałów w pozycji stojąc z karabinku pneumatycznego, nasi osiągnęli 514 pkt co dało w tej rundzie 6 miejsce w województwie. Kierownik drużyny; Piotr SZALA

 

NASI „MUNDUROWI” STRZELAJĄ….

     gwne10 kwietnia uczniowie z „klas mundurowych” 1 LO i 3 aLP odbyli trening strzelecki z broni sportowej. W zajęciach uczestniczyło ponad 40 uczniów, w przeciągu 4 godzin młodzież wystrzeliła ponad 700 szt. naboi, wyniki były różne ale wielu uczniów ma strzelecki talent, który reprezentacja naszej szkoły będzie miała okazję potwierdzić na zawodach Ligi LOK 11 kwietnia w Lublinie.

       Dziękuję za pomoc w zajęciach mł. chor. T. Sakowi ( Straż Graniczna) oraz starszemu inspektorowi celnemu P. Kostrubcowi.

       Kierownik strzelania; P. SZALA       Zapraszam do galerii

 

           ZAWODY SPRAWNOŚCIOWO- STRZELECKIE

      gwneW dniu 8 kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję porównać swoje umiejętności na tle uczniów z ZSP Nr 5 (rolniczak), były to zawody dla uczniów „klas mundurowych” w następujących konkurencjach: strzelanie z kbks-u, test wiedzy ogólnowojskowej i z EdB oraz tor sprawnościowy.

         Zawody rozegrano przy wspaniałej pogodzie na strzelnicy za Rotundą oraz na obiektach ZSP Nr 5, pokazały, że mamy wielu uczniów bardzo uzdolnionych.

W rywalizacji wzięło udział 39 zawodników.

       Wyniki w poszczególnych konkurencjach przedstawiają się następująco;

Strzelanie; max 50 pkt.

1. Budzyńska (ZSP Nr 5)  – 39 pkt                                              1. Chutkowski ( ZSP Nr 5) – 43 pkt

2. Jóźwiak J.   (ZSP Nr 4)  – 38 pkt                                              2. Kowalczuk (ZSP Nr 5) – 40 pkt

3. Leśniak  D. (ZSP Nr 4)   – 38 pkt                                             3. Gancarz  M.  (ZSP Nr 4)  – 38 pkt

Test wiedzy ogólnej; max 20 pkt

1.Miękus D. (ZSP Nr 4) – 20 pkt                                                  1. Antoszek R.  (ZSP Nr 4) – 20 pkt

2. Welcz B.   (ZSP Nr 4) – 19 pkt                                                1. Adamczuk B.    (ZSP Nr 4)  – 20 pkt

2. Stafisz R.  (ZSP Nr 4) – 19 pkt                                                3. Antoszek D. (ZSP Nr 4)  – 19 pkt

Tor sprawnościowy;

1. Jóźwiak J.  (ZSP Nr 4)- 42,1 s                                                 1. Kuźmicki M. (ZSP Nr 4)   – 46,9 s

2. Miękus D. (ZSP Nr 4) – 43,0 s                                                 2. Antoszek D. (ZSP Nr 4) – 48,4 s

3. Kontek E.  (ZSP Nr 4)  – 43,2 s                                               3. Knap K.     (ZSP Nr 4)     – 48,8 s

Zapraszam do galerii.  Organizator zawodów: Piotr SZALA

>>>Szczegółowe wyniki<<<

 

Sezon strzelecki rozpoczęty

     p3190015W dniu 27 marca młodzież z „klasy mundurowej” wykonała pierwsze strzelanie po zimowej przerwie. Korzystając z gościnności klubu strzeleckiego „Vis” na strzelnicy przy Rotundzie przy ładnej pogodzie ponad 30 uczniów strzelało z broni strzeleckiej kbk-s TOZ.

Strzelanie przebiegło bardzo sprawnie i pokazało po raz kolejny, że jest kilka osób z uzdolnieniami strzeleckimi. Zapraszamy na kolejne strzelania oraz do galerii zdjęć.Kierownik strzelania: Piotr SZALA.

 

 

 

Jesienne mistrzostwa klas mundurowych

     glowneW dniu 7 listopada dokonano uroczystego podsumowania „Jesiennych Mistrzostw klas mundurowych” w strzelectwie sportowym. Zawody rozegrano na strzelnicy klubu strzeleckiego „VIS”, do rywalizacji przystąpiło prawie 70 uczniów z klas mundurowych funkcjonujących w naszej szkole. Po zaciętej rywalizacji oraz przy wspaniałej pogodzie zawody zakończyły się następującymi wynikami:

     Dziewczęta;                                                 Chłopcy;

1. P. Rycaj     2 LO                                       1. D. Antoszek     3 LP

2. E. Sędłak   3 LP                                      2. P. Frykowski     3 LP

3. D. Leśniak 2 LO                                      3. M. Gancarz     2 LO

 

   Zwycięzcy z rąk Dyrektora ZSP Nr 4 otrzymali puchary, medale oraz dyplomy. Zapraszam do galerii. Organizator zawodów P. SZALA

 

1 LO na strzelnicy

     glowneW dniu 31 października klasa 1 LO „straż graniczna i służba celna” miała możliwość strzelania z broni sportowej typu kbks. Dla wszystkich była to pierwsza styczność z taką bronią, po wstępnych obawach i niepewnych działaniach w obsłudze w.w. broni, przy kolejnych seriach strzeleckich kilku uczniów wykazało się talentem strzeleckim. Zajęcia odbyły się przy wspaniałej pogodzie na strzelnicy przy Rotundzie. Dla tej klasy był to początek drogi w podnoszeniu umiejętności strzeleckich podczas edukacji w naszej szkole.

Za tydzień chcemy zorganizować Jesienne mistrzostwa dla klas mundurowych” z naszej szkoły, zobaczymy czy „młodzi” zagrożą starszym rocznikom? Zapraszam do galerii P.SZALA.

Wycieczka w Bieszczady

glowne     10 października uczniowie z klas mundurowych udali się w Bieszczady. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą SG i SC na przejściu drogowym w Krościenku i poznanie specyfiki patrolowania granicy górskiej.
Pierwszym etapem wycieczki było przejście drogowe w Krościenku. Kierownik SC zapoznał młodzież z infrastrukturą oraz pracą poszczególnych służb.
Drugim etapem wycieczki było zdobycie szczytu Krzemieniec (1221 m.n.p.m), który jest jednocześnie „trójstykiem granic” Polski, Słowacji i Ukrainy. Podejście na szczyt rozpoczęliśmy z Przełęczy Wyżniańskiej. Bieszczady przywitały nas pięknymi widokami, lasy mieniły się wielobarwnie, ukazując piękno “złotej polskiej jesieni”. Po trzech godzinach ciężkiego marszu cel został osiągnięty. Zejście zajęło nam prawie tyle samo czasu. Na dole w Wetlinie zjedliśmy obiad, po którym wyruszyliśmy do Zamościa.
Dziękuję opiekunom: Ewie Kostrubiec, Marianowi Okoniewskiemu, Tadeuszowi Budzyńskiemu oraz inspektorowi SC Pawłowi Kostrubcowi. Kierownik wycieczki Piotr Szala. Zapraszamy do galerii

 

Wyjazd na Paintball

     glowneW dniu 3 października klasa 1 LO wzięła udział w zabawie paintbolowej w Szewni Dolnej. Wyjazd miał charakter integracyjny, uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie, również niepełnosprawni i ich rodzice. Celem wyjazdu było zbudowanie pozytywnych relacji pomiędzy pierwszoklasistami, tak by w przyszłości tworzyli oni zgrany i sprawnie współdziałający zespół. Każdy miał możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelaniu z karabinka pneumatycznego. Uczniowie rozegrali kilka scenariuszy walk, podczas których przećwiczyli umiejętność współpracy w grupie. Podsumowaniem emocjonującego dnia było wspólne grillowanie. Dziękujemy opiekunom wyjazdu. Organizator: Piotr Szala. Zapraszamy do galerii 

 

WSPANIAŁY SUKCES „KLAS MUNDUROWYCH”

      p9270462W dniach 26- 28 września drużyna składająca się z 11 uczniów z w.w. klas uczestniczyła w I „Warsztatach Lotniczych- Dęblin 2013”. Impreza była skierowana do szkół prowadzących klasy mundurowe, przyjechało ponad 400 uczniów z 29 szkół.
Program pobytu:

   1 dzień:

– uroczyste otwarcie warsztatów przez Komendanta WSOSP gen.bryg. J. Rajchela,

– koncert zespołu reprezentacyjnego grupy artystycznej WP,

– ognisko integracyjne z pokazami ogniowymi oraz spotkanie z SS WSOSP,

2 dzień:

– spotkanie z „ciekawymi” ludźmi lotnictwa m.in.; gen. bryg. J. Lewitowicz i płk. J. Leń (d-ca zespołu Biało- Czerwone Iskry)- obaj pochodzą z ziemi zamojskiej,

– uczestnictwo w przysiędze wojskowej podchorążych I roku,

– zwiedzanie wybranych elementów bazy dydaktyczno- naukowej WSOSP,

– zasady rekrutacji na wojskowe i cywilne kierunki oferowane przez uczelnię,

– filmy o tematyce lotniczej,

       Po południu rozegrano zawody sportowe w następujących konkurencjach: bieg na 1000m, podciąganie na drążku, rzut granatem, pływanie na pontonie, strzelanie i bieg na orientację. Każda szkoła wystawiała po 1 przedstawicielu do 1 konkurencji oprócz BNO.

3 dzień:

– zwiedzanie muzeum Sił Powietrznych WP,

– oficjalne zakończenie warsztatów i wręczenie nagród za zawody.

Tutaj nastąpiły miłe chwile dla naszej szkoły- zdobyliśmy 2 srebrne medale; w strzelaniu (M. Kuźmicki 3aLP) i w biegu na orientację (M. Czugała i M. Lachawiec- 2 LO) pozostały skład drużyny to wg kolejności konkurencji; P. Jakubiak, K. Błoński, M. Gancarz, D. Antoszek. Dzięki zajmowanym czołowym miejscom (wszyscy w 10) zespół naszej szkoły zajął    wspaniałe 3 miejsce z minimalną stratą do zwycięscy.

       Uczniowie uznali wyjazd za bardzo udany, mogli zobaczyć jak wygląda życie szkoły „ od środka”, zapoznali się ze sprzętem będącym na wyposażeniu SP, a także mieli okazję wysłuchać wykładów wspaniałych osób związanych z lotnictwem. Aby choć w minimalnym stopniu poczuć atmosferę tego wyjazdu zapraszam do galerii; P. SZALA.

 

   Mistrzostwa Województwa w strzelectwie sportowym

dsc05567    W dniu 20 września uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w szkolnym kole strzeleckim LOK, brali udział w Mistrzostwach Województwa szkół ponadgimnazjalnych w strzelectwie sportowym, które odbyły się w Bychawie. Zawody składały się z 2 konkurencji; pistolet sportowy pozycja stojąc z wolnej ręki i karabinek sportowy leżąc. Reprezentanci naszej szkoły osiągnęli dobry wynik, w gronie 14 szkół zajęli 6 miejsce, w zawodach uczestniczyli:

– Daniel ANTOSZEK     (3 a LP)   wynik 49 pkt. + 81 pkt.
– Mariusz KUŹMICKI     (3 aLP)             63 pkt. + 65 pkt.
– Patryk ZYGMUNT       (2 LO)           43 pkt. + 78 pkt.
– Rafał MARCHEWKA   (2 TG)           40 pkt. + 24 pkt. RAZEM       452 pkt.

Trzej pierwsi to uczniowie naszych „klas mundurowych”, wynik mógł być lepszy ale Rafał miał problem z karabinkiem, a Mariusz troszkę słabiej wypadł niż zawsze na w.w. strzelaniu. Ogólnie jestem zadowolony z uzyskanych wyników, widać że chłopcy robią postępy wynikowe.     Szkolny opiekun LOK- Piotr SZALA.   Zapraszam do galerii 

Srebrne muszkiety

glowne     W dniu 27 maja uczniowie naszej szkoły startowali w mistrzostwach województwa w strzelectwie sportowym „Srebrne Muszkiety”. W gronie 8 zespołów chłopcy zajęli 5 miejsce. Był to występ bardzo dobry, chłopcy osiągnęli 1395 pkt. co było wynikiem o ponad 150 pkt. lepszym niż w poprzednim roku.

     Naszą szkołę reprezentowali; Daniel ANTOSZEK, Mariusz KUŹMICKI i Patryk ZYGMUNT- uczniowie klas mundurowych naszej szkoły. Zapraszam do galerii P.SZALA

 

Sprawni jak żołnierze

     glowneW dniu 16 maja uczniowie naszej szkoły startowali w eliminacjach rejonowych zawodów sportowo- militarnych „Sprawni jak żołnierze”. W gronie 10 zespołów chłopcy zajęli 5 miejsce, natomiast dziewczyny 9 miejsce. Był to występ gorszy niż w poprzednich latach, gdzie osiągaliśmy miejsca medalowe na szczeblu wojewódzkim. Przyczyną takiego występu była kontuzja jednej z zawodniczek w trakcie zawodów, natomiast u chłopców brakowało troszkę szczęścia.

     Zawody składały się z następujących konkurencji: tor sprawnościowy, strzelanie z kbks-u, pomoc przedmedyczna, rzut granatem i bieg na orientację.

     Naszą szkołę reprezentowali; Joanna JÓŹWIAK, Amelia LEWKOWICZ, Beata WELCZ, Daniel ANTOSZEK, Mariusz KUŹMICKI i Patryk ZYGMUNT. Zapraszam do galerii. P.SZALA

 

 OBÓZ MILITARNO-SURVIVALOWY

    W dniach 8-12 maja „klasy mundurowe” naszej szkoły realizowały obóz programowy, który w tym roku odbył się w Podlesicach na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

         Młodzież miała następujące zajęcia:glowne
– pomoc przedmedyczna,
– zielona taktyka,
– strzelanie z ASG,
– maskowanie i kamuflaż,
– wspinaczka skałkowa
– zajęcia linowe,
– poruszanie się w terenie,
– bieg na orientację oraz szkolenie teoretyczne.

       Program dnia był bardzo urozmaicony. Dzień rozpoczynał się od pobudki o 7.00. Uczestnicy mieli zajęcia szkoleniowe, po których zawsze był czas na odpoczynek. Po kolacji odbywały się zajęcia nocne w czasie których należało poruszać się po terenie z mapą i bez mapy.

         Ostatniego dnia tradycyjnie wpleciony został wątek turystyczno – krajoznawczy. Tym razem zwiedziliśmy zamki ze szlaku „Orlich Gniazd” oraz odbyliśmy spacer po pięknym Sandomierzu.

         Obóz na pewno był dużym wyzwaniem dla uczestników. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że młodzież stanęła na wysokości zadania i zdobyła wiele wiadomości oraz umiejętności praktycznych. Myślę że jednak najlepszą odpowiedzią na to jaki to był obóz będą wspomnienia i opinie uczestników oraz zdjęcia !!!

       Dziękuję opiekunom: P. Kostrubcowi, M. Okoniewskiemu oraz T. Sakowi. Szczególne ukłony dla kadry instruktorskiej z Białegostoku. Zapraszam do galerii Piotr SZALA

 

Mistrzostwa Szkoły w strzelaniu sportowym

     glownePrzy wspaniałej pogodzie 18 kwietnia na strzelnicy przy Rotundzie rozegrano Mistrzostwa Szkoły w strzelaniu sportowym z kbks-u. W zawodach wzięło udział 74 uczniów z „klas mundurowych”

Po zaciętej rywalizacji wyniki mistrzostw są następujące:

Dziewczyny:

1. Leśniak Diana       1 LO
2. Skóra Katarzyna   2 aLP
3. Jakubowska Weronika   1 LO

Chłopcy:

1. Antoszek Daniel   2 aLP
2. Zygmunt Patryk   1 LO
3. Swatowski Patryk 1 LO

       Zwycięscy zawodów otrzymali puchary, natomiast pozostali medaliści medale i dyplomy.   Organizator mistrzostw Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii 

 

Klasy mundurowe na AIRPORT LUBLIN

        2W dniu 16 kwietnia uczniowie klas mundurowych mieli okazję zobaczyć port lotniczy Lublin – Świdnik. Wycieczka miała za zadanie zapoznać uczniów z kolejnym rodzajem przejścia granicznego jakim jest – przejście powietrzne. Młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy Służby Celnej i Straży Granicznej, w jej dokładnym poznaniu pomógł szef S.C. z lotniska oraz kierownik zmiany SG, natomiast dyrektor lotniska opowiedział o funkcjonowaniu lotniska oraz planach rozwojowych. Airport Lublin to jedno z ładniejszych polskich lotnisk. Także i tym razem wyjazd miał akcent historii – zwiedzenia niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Dla większości młodzieży był to pierwszy pobyt w tym miejscu i można było zauważyć, że słowa przewodniczek oraz to co mieli okazję zobaczyć wywołały duże wrażenie na uczniach. Kierownik wycieczki Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

“SG” na zielonej granicy

glowne   W dniu 31 stycznia 2013– uczniowie I LO i 2 LP o profilu „straż graniczna”, mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem funkcjonariuszy SG oraz sprzętem specjalistycznym będącym w placówce straży granicznej w Lubyczy Królewskiej. Po krótkim zapoznaniu się z w.w. rzeczami, uczniowie przystąpili do realizacji głównego zadania czekającego ich na tym wyjeździe, czyli patrolu pieszego na „zielonej granicy” w pasie lądowym. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne i terenowe, była to bardzo ciężka próba ale pozwalała każdemu uczniowi poznać– jak tak naprawdę wygląda codzienna służba w SG. Po kilkunasto kilometrowym marszu wyjazd zakończyliśmy przy ognisku. Kierownik wycieczki Piotr Szala. Zapraszamy do galerii

 

Strzelanie 1LO “straż graniczna”

      glowneW dniu 15 listopada uczniowie z grupy 1LO „SG”, dziękii gościnności Pana Marka I. strzelali z broni sportowej, strzelb i pistoletów na strzelnicy LOK w Borowicy k/Łopiennika.
Strzelali między innymi z: Mossberga, strzelb gładkolufowych, karabinka AK-47 (Kałasznikow), pistoletów CZ-75, P-99, Glock i karabinka sportowego TOZ-14 oraz pistoletu sportowego Margolin.
Dla młodzieży były to niezapomniane zajęcia, gdzie po raz pierwszy (miejmy nadzieję, że niektórzy nie ostatni) mieli okazję postrzelać z broni bojowej będącej na wyposażeniu polskich służb mundurowych. Podsumowaniem wyjazdu były zawody z kbks-u które wygrali: Duliban E.- wśród dziewczyn i Kryłowicz K.- wśród chłopców. Podziękowania dla opiekunów za opiekę podczas strzelania. Kierownik wycieczki : P.SZALA. Zapraszamy do galerii 

 

Wyjazd na przejście graniczne

   1W dniu 15 listopada uczniowie klas 1LO i 2aLP “służba celna”, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach przedmiotu służba celna na przejściu granicznym w Dorohusku. W drodze powrotnej zwiedzili w miejscowości Uchańka- kopiec upamiętniający bitwę pod Dubienką z 1792r. oraz zapoznali się z historią i zabytkami miejscowości: Dubienka, Uchanie i Grabowiec. Zapraszamy do galerii

 

 

Obchody Dnia Niepodległości

glowne     Dyrekcja, młodzież oraz poczet sztandarowy wzięli udział w uroczystościach patriotyczno- religijnych z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości odbyły się na Rynku Wielkim, a następnie w zamojskiej Katedrze. W skład pocztu sztandarowego wchodzili uczniowie 1LO „straż graniczna” Wawrusiewicz R., Cielica K. i Szala P. Zapraszamy do galerii 

 

 

 

Liga strzelecka w Lublinie

      glowne 9 listopada drużyna naszej szkoły uczestniczyła w kolejnej edycji „Szkolna Liga LOK”. W zawodach uczestniczyli uczniowie 2aLP „straż graniczna”- Antoszek Daniel, Frykowski Patryk i Kuźmicki Mariusz. Tym razem zgłosiło się ponad 20 drużyn. Nasza drużyna pokazała że z zawodów na zawody wyniki są coraz lepsze. Tym razem poszczególni uczniowie uzyskali następujące rezultaty: Kuźmicki M.– 224pkt, Antoszek D.- 196pkt, Frykowski P.-173pkt.Opiekun drużyny – Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii 

 

 

Pielgrzymka III aLP „straż graniczna”

      glowneW dniach 26-28.10.12r. uczniowie z klasy 3 aLP uczestniczyli w pielgrzymce maturzystów. Program wyjazdu obejmował: zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, udział w uroczystościach religijnych na Jasnej Górze oraz krótkie zwiedzanie Sandomierza.

Wyjazd o 5.45 do Oświęcimia, gdzie z przewodnikiem odbyło się prawie 4-godz. zwiedzanie. To co uczniowie usłyszeli z ust Pani przewodnik, pozostanie długo w pamięci a chwile wzruszeń oraz łzy dały młodzieży wiele do myślenia. W sobotę wyjazd z Krakowa do Częstochowy gdzie młodzież uczestniczyła w uroczystościach religijnych na Jasnej Górze. W niedzielę pamiątkowe zdjęcia i wyjazd do Sandomierza. Po godzinnm spacerze po najważniejszych obiektach miasta powrót do Zamościa. Szczególne podziękowania dla opiekunów: M.Okoniewskiego i P.Kostrubca. Kierownik wycieczki: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii 

 

Wyjazd integracyjny I LO „SG”
do Szewni Dolnej

   glowneW dniu 11 X uczniowie z I LO “straż graniczna” uczestniczyli w zabawie paintbolowej w Szewni Dolnej. Wyjazd miał charakter integracji, zabawy oraz wspólnego działania, założenia przed wyjazdowe zostały w pełni zrealizowane. Uczniowie przy wspaniałej pogodzie mieli okazję rozegrać kilka scenariuszy walk, gdzie mieli możliwość zobaczenia na czym polega współdziałanie w grupie. Było wiele emocji, jak również i niewielkiego bólu a wyjazd został podsumowany przy wspólnym grillowaniu.
Dziękuję opiekunom: M.Okoniewskiemu i T.Sakowi. Organizator: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

Uroczyste obchody 73 rocznicy bitwy pod Wytycznem

       glowneW dniu 28 września br. w Wytycznie przy Kopcu Chwały odbyły się uroczyste obchody 73 rocznicy bitwy pod Wytycznem. Podczas tej bitwy, na przełomie września i października 1939r., Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich Kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem radzieckim.

     Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza Święta przy Kopcu Chwały. Na miejscu po odegraniu Hymnu Państwowego zebranych gości przywitał gen. bryg. SG Jarosław Frączyk – Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant w swym przemówieniu zaakcentował istotną rolę, jaką pełni w obecnych czasach pamięć, po tych, którzy poświęcili swe życie w obronie Ojczyzny. Po odczytaniu Apelu Poległych, złożono wieńce na grobach poległych żołnierzy.

     Uroczystości w Wytycznie uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz pokaz działań specjalnych w wykonaniu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań NOSG.

     Ze strony szkoły udział w uroczystościach brały uczennice z 3 LP „straż graniczna” – Magdalena CUR i Paulina WINIARCZYK z wychowawcą P. SZALA oraz funkcjonariusz SG, który prowadzi zajęcia z klasami mundurowymi sierż. sztab. Tomasz SAK. Miło nam poinformować, że podczas tych uroczystości T. SAK został odznaczony medalem SWPFG- GRATULUJEMY !!!!!! Zapraszamy do galerii

 

MISTRZOSTWA SZKOŁY dla KLAS MUNDUROWYCH
w STRZELANIU z kbks

     glowneW dniu 27 września, dzięki gościnności Prezesa klubu strzeleckiego VIS na strzelnicy przy Rotundzie rozegrano mistrzostwa w strzelaniu z kbks-u. W zawodach wzięło udział prawie 80 uczniów z „klas mundurowych”, po zaciętej rywalizacji i przy pięknej pogodzie uzyskano następujące wyniki:

 

 

 

1. Arleta KAZIDRÓG- 2 LP„SC” 1. Patryk KRZYSZYCHA– 3 LP„SG”
2. Eryka RYCAJ- 2 LP„SG” 2. Mariusz KUŹMICKI- 2 LP„SG”
3. Daria MAKOWSKA- 3 LP„SG” 3. Daniel ANTOSZEK- 2 LP„SG”

   Uczniowie z miejsc 1-3 otrzymali dyplomy i medale, natomiast zwycięzcy otrzymali puchar Dyrektora ZSP Nr 4 oraz nagrodę –niespodziankę. Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji mistrzostw dla sierż. sztab. Tomasza SAKA. Organizator mistrzostw; Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii 

 

Dzień Państwa Podziemnego

        glowne27 września został ustanowiony przez sejm Dniem Podziemnego Państwa Polskiego 11 września 1998 r. Z tej okazji w zamojskiej katedrze odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Partyzantów odbyła się Manifestacja Patriotyczna.
Ze strony szkoły w uroczystościach brała udział: Dyrekcja, poczet sztandarowy oraz uczniowie klasy 3ALP „straż graniczna”. Opiekun pocztu sztandarowego: P. SZALA. Zapraszamy do galerii


 

„LIGA STRZELECKA LOK- RUSZYŁA”

       glowneW dniu 21 września reprezentacja szkoły w składzie: D. Antoszek, M. Kuźmicki, D. Solnica oraz M. Przysiadły- wszyscy reprezentują „klasy mundurowe- straż graniczna”, brała udział w zawodach strzeleckich w Bychawie.
Mieli do wykonania 2 rodzaje strzelań;
– w pozycji stojącej z pistoletu sportowego (10 strz.)
– w pozycji leżąc z karabinka sportowego ( 10 strz.). Najlepszy wynik uzyskał Marusz Kuźmicki – 75 pkt. i 76 pkt. co dało mu miejsce w pierwszej 10 na 56 uczestników. Zapraszamy do galerii 
Opiekun szkolnego koła LOK- Piotr SZALA

 

Obóz sprawnościowy dla klas mundurowych–
PUSZCZA 2012

        W dniach 10-14 września uczniowie z naszej szkoły brali udział w obozie, który został zrealizowany na obiektach Caritasu w Puszczy k/ Chełma. Uczestnictwo było możliwe dzięki temu, że nasza Szkoła jest zrzeszona w Stowarzyszeniu Klas Mundurowych działającym na terenie naszego województwa. Zajęcia na obozie odbywały się wg następującego programu:

 1. 6.00– pobudkaglowne
 2. 6.10 – gimnastyka
 3. 6.40 – toaleta osobista
 4. 7.00 – apel poranny
 5. 8.00 – blok zajęć przedpołudniowych
 6. 12.30 – obiad
 7. 14.00 – blok zajęć popołudniowych
 8. 18.30 – kolacja
 9. 19.30 – apel wieczorny
 10. 19.45 – czas do dyspozycji wychowawcy
 11. 21.00 – toaleta wieczorna
 12. 22.00 – cisza nocna

     Jak pokazuje powyższy harmonogram dnia, młodzież miała cały czas zajęcia. Realizowali następujące tematy; wspinaczka, ratownictwo medyczne, szkolenie strzeleckie, techniki samoobrony, ratownictwo wodne, straż graniczna oraz sytuacje kryzysowe. Dodatkiem był wyjazd na przejście graniczne w Dorohusku, na podkreślenie zasługuje fakt że Komendantem obozu był kpt. J. PIONTEK ( wykładowca z WSOWL z Wrocławia) a część zajęć prowadziły osoby związane ze służbami mundurowymi. Obóz był na pewno wspaniałą przygodą dla uczestników, podczas której mieli możliwość wiele się nauczyć. Jak młodzież się uczyła i bawiła można zaobserwować na zdjęciach. Opiekun: Piotr Szala. Zapraszamy do galerii

 

“Górska przygoda” w Beskidach

glowne   W dniach 9-13 maja 2012r. odbył się obóz dla klas mundurowych w Pasterce k/ Kudowy Zdrój pod nazwą „Górska Przygoda”. O 21 wyruszyliśmy w daleko drogę, ponad 650 km, aby o 8 dotrzeć pod schronisko PTTK, które było naszym domem na najbliższe dni.

Z racji tego, że przybyliśmy dużo przed czasem udaliśmy się na rekonesans okolic, po pierwszych minutach można było stwierdzić- miejsce obozu jest wspaniałe, dookoła las, góry i totalna cisza (brak nawet zasięgu GSM). Po ponad 2 godz. spacerze zakwaterowaliśmy się, zjedliśmy obiad i przystąpiliśmy do realizacji programu. 


Pierwszy dzień to wiele gier i zabaw mających na celu integrację całej grupy, po których uczniowie mieli okazję zapoznać się ze slacklinem a następnie coś na co wielu czekało czyli- zoorbing, po wielce emocjonujących zjazdach wróciliśmy do schroniska na zasłużoną kolację po której odbyło się przeszkolenie ze wspinaczki skałkowej.

   Drugi dzień rozpoczęliśmy od rozruchu porannego o 7.00 ( to był stały element dnia), następnie wczesne śniadanie i wyszliśmy na cały dzień w teren. Przed południem młodzież miała do pokonania most linowy- (powiem szczerze przeżycie niesamowite), natomiast po południu wyruszyliśmy szlakami górskimi do Czech do m. Machov. Droga była ciężka, ale dostarczyło bardzo wielu przepięknych widoków. Na miejsce kwaterunku wróciliśmy po 19 i po przebraniu rozpoczęliśmy wspólne pieczenie kiełbaski przy ognisku. Około 23 rozeszliśmy się do pokoi na zasłużony odpoczynek.

   Kolejny dzień przywitał nas niestety deszczem i bardzo niską temperaturą, z tego też względu musieliśmy harmonogram dnia troszkę zmienić. Do południa przeprowadziliśmy szkolenie teoretyczne do biegu na orientację oraz daliśmy czas młodzieży na zajęcia świetlicowe. Po południu rozegrane zostały zawody z BNO, rywalizacja była zacięta, wygrała drużyna Magdy CUR, następne zajęcia to strzelanie z łuku i wiatrówki. Podczas tych konkurencji wielu uczniów potwierdziło swój talent strzelecki i to nie był koniec zajęć na ten dzień! Po obejrzeniu wieczornej gali MMA około północy drużyny wyruszyło na nocne manewry, które zakończyły się po godzinie 3.

   Krótki sen i tak przystąpiliśmy do zajęć przewidzianych ostatniego dnia a był to speedball, zabawa podobna do paintbolla tyle że rozgrywana w małych zespołach na małej powierzchni. I tak dotarliśmy do miłej chwili podsumowania i wręczenia certyfikatów, dyplomów i nagród za poszczególne konkurencje, parę minut po 13 udaliśmy się w drogę powrotną do Zamościa, podczas której zwiedziliśmy Kapliczkę Czaszek w Czermnej, twierdzę Kłodzko, jak również udaliśmy się na „szybkie” zakupy do Czech.

Po bardzo sprawnej jeździe kierowcy o 2 w nocy dotarliśmy pod bursę szkolną, gdzie nastąpiło rozwiązanie obozu. Dziękuję opiekunom; L.Błaziak, M. Okoniewskiemu, sierż.T. Sakowi. DO ZOBACZENIA za ROK !!! Kierownik obozu: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

“Sprawni jak żołnierze”- krok od mistrzostw Polski

glowne   Reprezentacje naszej szkoły złożone z uczniów klas mundurowych uczestniczyły w mistrzostwach województwa które odbyły się w dniach 15-17 maja 2012r. na obiektach byłej Jednostki Wojskowej na Majdanku.

   Zawody składały się z 5 konkurencji: tor lekkoatletyczny, strzelanie z kbks-u, rzut granatem do celu, bieg na orientację oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Zawody były bardzo emocjonujące, drużyna naszych dziewczyn od pierwszych konkurencji uczestniczyła w walce o czołowe miejsca, kończąc rywalizację na świetnym 2 miejscu (niestety tylko zwycięzca tych zawodów jedzie na MP). Drużyna męska przed ostatnią konkurencją miała bardzo duże szanse na zwycięstwo( wystarczyło wygrać rzut granatem), niestety wizja ta stanęła na przeszkodzie w dobrym wykonaniu rzutów i po słabym wyniku spadli na 4 miejsce.

Na pocieszenie można dodać ten fakt, że za rok skład się nie rozpada( nie było w drużynach uczniów z klas maturalnych), a może jeszcze wzmocni się ? W każdym bądź razie młodzież za rok obiecuje walkę do końca !!!!!

Dziewczyny: Chłopcy:
1. Amelia LEWKOWICZ- 2a LP 1. Tomasz WDOWIAK- 2 a LP
2. Beata WELCZ- 2a LP 2. Daniel ANTOSZEK- 2 a LP
3. Joanna JÓŹWIAK- 1 a LP 3. Mariusz KUŹMICKI- 1 a LP

WIELKIE BRAWA DLA ZAWODNIKÓW !!! Opiekun drużyn: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii


“Sprawni jak żołnierze”

    glowneReprezentacje naszej szkoły złożone z uczniów klas mundurowych uczestniczyły w eliminacjach rejonowych, które odbyły się w Ostrowie Lubelskim i były przepustką do mistrzostw województwa. Miło poinformować, że obie drużyny (męska i żeńska) przeszły ten etap rywalizacji i będą reprezentować naszą szkołę w FINALE wojewódzkim, który zostanie rozegrany w Lublinie w dniach 15-17 maja. Zawody składały się z 5 konkurencji: tor lekkoatletyczny, strzelanie z kbks-u, rzut granatem do celu, bieg na orientację oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. Zawody były bardzo emocjonujące, drużyna naszych dziewczyn od pierwszych konkurencji przewodziła stawce, kończąc zawody na I miejscu. Drużyna chłopców w przeciwieństwie do koleżanek startowała ze zmiennym szczęściem ale skutecznym finiszem zapewniła sobie III miejsce co również pozwoliło im awansować do kolejnego etapu.
Drużyny startowały w następującym składzie:

 

Dziewczyny: Chłopcy:
1. Amelia Lewkowicz (2aLP) 1. Tomasz Wdowiak (2aLP)
2. Beata Welcz (2aLP) 2. Daniel Antoszek (2aLP)
3. Joanna Jóźwiak (1aLP) 3. Mariusz Kuźmicki (1aLP)

 

Opiekun drużyn: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

“Srebrne Muszkiety”- mistrzostwa w strzelectwie

   glowneReprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w mistrzostwach województwa w strzelaniu sportowym, które zostały rozegrane w Świdniku. Ekipa była złożona z uczniów „klas mundurowych”. W porównaniu do ubiegłego roku został poczyniony wyraźny progres wynikowy w stosunku do roku ubiegłego. W roku 2011 debiutując w tych zawodach uzyskaliśmy prawie 1000 pkt., a w roku bieżącym 1244.

Na wynik ten złożyły się następujące indywidualne strzelania:

Mariusz KUŹMICKI (1aLP) – 460 pkt.

Daniel ANTOSZEK ( 2aLP) – 398 pkt.

Tomasz WDOWIAK ( 2aLP) – 366 pkt.

Opiekun drużyny: Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

Mistrzostwa “celników”

    Dnia 3 kwietnia uczniowie klasy mundurowej 1aLP „służba celna” mieli okazję rozegrania mistrzostw klasowych na zamojskiej strzelnicy koło Rotundy. Mimo nienajlepszej pogody strzelanie przebiegło bardzo sprawnie a paru uczniów wykazało się niezłymi umiejętnościami jak na „pierwsze spotkanie” z karabinkiem sportowym. Zapraszamy do galerii

 

Wyniki mistrzostw:

 1. Arleta Kazidróg – 29 pkt.
 2. Patryk Sitarz – 25 pkt.
 3. Angelika Wajda – 20 pkt.( max 50)

 Opiekunowie: P. Szala oraz inspektor celny P. Kostrubiec.

 

Rozpoczęcie sezonu strzeleckiego

    Uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w szkolnym kole strzeleckim LOK uczestniczyli w I edycji „Szkolna Liga Strzelecka” . Zawody odbyły się w Zespole Szkół Elektrycznych w Lublinie, polegały na odbyciu strzelania z broni krótkiej i długiej w pozycji stojącej. Zapraszamy do galerii

 Naszą szkołę reprezentowali:

    – Daniel ANTOSZEK   ( 2a LP „SG”)  broń krótka  – 109 pkt.

    – Mariusz KUŹMICKI  ( 1a LP „SG”)   karabinek    – 105 pkt.

    – Dorian SOLNICA     ( 1a LP „SG”)   karabinek    –  89 pkt.

 Nasi zawodnicy uplasowali się środku stawki na 19 drużyn. Opiekun szkolnego koła LOK – P.SZALA.

 

“Mundurowi” w Hrebennem

   Dnia 27 marca uczniowie klasy mundurowej 1a LP byli na wycieczce programowej na przejściu granicznym w Hrebennem. Klasa jest dwu profilowa- straż graniczna i służba celna, uczniowie mieli okazję zapoznania się ze specyfiką pracy tych formacji mundurowych na przejściu. Dzięki uprzejmości kierownictwa placówki w Hrebennem uczniowie zobaczyli jak „przyjemna” jest praca na przejściu PL-UA i czym dysponuje Straż Graniczna i Służba Celna w takim miejscu. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili były obóz zagłady w Bełżcu. Zapraszamy do galerii

     Opiekunowie wycieczki: B. Gmiterek-Kuśmirczak, A. Krukowski, M. Okoniewski, P. Szala oraz inspektor celny P. Kostrubiec.

 

Wyjazd na przejście graniczne
6

   W dniu 13.03.2012r. odbył się wyjazd grupy służby celnej z klasy 1aLP na przejście graniczne w Zosinie, w ramach którego uczniowie zostali zapoznani z pracą Urzędu Celnego w/w przejścia granicznego. W trakcie wyjazdu kontynuowano zajęcia edukacyjne przybliżające historię regionu  o informacje dotyczące dziejów Horodła, związanych z istniejącym tam średniowiecznym grodziskiem oraz wydarzeniami Unii horodelskiej z 1413r.(kopiec Unii horodelskiej). Zwrócono uwagę na wielokulturowość w historii tej części Zamojszczyzny. Zapraszamy do galerii

 

“Nasi pogranicznicy” na “Zielonej Granicy” 

7    W dniu 6 marca 2012r. uczniowie klasy I i II którzy uczą się w naszym Liceum o profilu „straż graniczna” mieli okazję poznania jednej ze specyfik tej służby czyli – jak wygląda patrol pieszy po zewnętrznej granicy UE w tym przypadku na granicy pomiędzy Polską a Ukrainą. Przed przystąpieniem do głównego zadania naszej wycieczki, uczniowie zwiedzili w Bełżcu miejsce w którym był obóz koncentracyjny.
Nauczyciel historii Marian OKONIEWSKI w kilkunastu zdaniach przedstawił młodzieży historię tego miejsca. W przeciągu niecałego roku funkcjonowania tego obozu zagłady hitlerowcy wymordowali około 600 000 Żydów. Po obejrzeniu muzeum i terenu obozu udaliśmy się w dalszą podróż w rejon granicy koło Lubyczy Królewskiej. Na początku marszu, który trwał prawie 3 godziny sierż. sztab.  Tomasz SAK sprawdził wiedzę teoretyczną  uczniów z zakresu wiedzy zasad panujących na granicy. Sam marsz okazał się męczący ze względu na panujące warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu ale przy okazji pokazał na czym polega „codzienność służby w SG”.
Cel wycieczki został osiągnięty, myślę że wielu uczniów ma sporo przemyśleń na temat tego jak to jest „być w SG”, ale widać było, że większość może wiązać swoją przyszłość z formacjami mundurowymi. Wyjazd zakończyliśmy przy ognisku. Opiekunowie: L.Błaziak, W.Uchymiak, M.Okoniewski, T.Sak. Kierownik wycieczki: P.Szala. Zapraszamy do galerii

 

1aLP “straż graniczna” na strzelnicy
8

   W dniu 13 grudnia 2011r. uczniowie klasy mundurowej 1aLP „straż graniczna” byli na strzelnicy LOK w Borowicy k/Łopiennika, gdzie strzelali z broni krótkiej i długiej oraz rywalizowali w zawodach klasowych z broni sportowej kbks. Dla wszystkich było to niesamowite przeżycie emocjonalne, pierwszy raz mieli w rękach broń z ostrą amunicją. Mieli okazję postrzelać z następujących rodzajów broni:
– broń krótka; P-99, CZ-17B i Glock
-broń długa; AK-47( kałasznikow), sztucer, dubeltówka horyzontalna IŻ-43E oraz „kultowy” Mossberg
– broń sportowa; pistolet Margolin i karabinek TOZ- 14

    W trakcie poszczególnych strzelań młodzież tradycyjnie mogła posilić się kiełbaską z ogniska, a na koniec zajęć odbyły się zawody klasowe w strzelaniu sportowym z kbks-u w kategorii dziewcząt i chłopców.
Wyniki:

1. Anna SMYK-                     68 pkt.                            1. Dorian SOLNICA-          96 pkt.

2. Magda BŁĘDKOWSKA-       62 pkt.                            2. Mariusz KUŹMICKI-        93 pkt.

3. Joanna JÓŹWIAK-             52 pkt.                            3. Patryk FRYKOWSKI-     79 pkt.  

    Opiekunami na wycieczce byli: sierż.sztab.Tomasz SAK i Marian OKONIEWSKI. Szczególne podziękowania składamy Panu Markowi Ilczuk  z LOK za gościnę na strzelnicy oraz zabezpieczenie broni i amunicji.Kierownik wycieczki;Piotr SZALA.Zapraszamy do galerii

 

Wycieczka w Bieszczady

9

„SG” na TRÓJSTYKU GRANICY PL-UA-SK
  
  W dniu 18 października 2011r. ( wyjazd 3.00) przy wspaniałej pogodzie oraz niesamowitej scenerii krajobrazowej klasa  1 a LP i 2 aLP o profilu „straż graniczna” była na wycieczce w Bieszczadach zdobywając górę Krzemieniec, gdzie znajduje się połączenie 3 granic; Polski – Ukrainy i Słowacji. Celem wycieczki było pokazanie uczniom jak wygląda –granica górska i pas graniczny. Zanim uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda w.w. granica musieli pokonać bardzo trudne podejście na Małą Rawkę, następnie poprzez Wielką Rawkę a na końcu pasem granicznym dotarli do celu wycieczki. W drodze powrotnej młodzież zwiedziła zaporę w Solinie oraz zakupiła pamiątki.
     Jak wyglądała wycieczka ciężko opisać słowami. Zapraszamy do galerii zdjęć, które pokażą jak bardzo wyczerpująca była wycieczka. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, że pokonali tą trasę bez większych problemów. Opiekunowie wycieczki: L. Błaziak, sierż.sztab. T. Sak, A. Krukowski i M.Okoniewski. Kierownik wycieczki Piotr Szala.

 

Mistrzostwa klasy 1aLP w strzelaniu

10

   11 października 2011r. na zamojskiej strzelnicy przy Rotundzie rozegrano mistrzostwa 1 klasy w grupie o profilu „straż graniczna”. Przy niesprzyjającej na początku aurze, udało się sprawnie przeprowadzić zawody strzeleckie. Po raz kolejny okazało się, że i w tej klasie jest paru uczniów, którzy posiadają dobre umiejętności strzeleckie.W celu doskonalenia tych umiejętności powołano szkolny KLUB STRZELECKI zrzeszony przy LOK- członkami sekcji strzeleckiej są uczniowie „klas mundurowych” naszej szkoły.
 
Mistrzostwa zakończyły się następującymi wynikami:

Dziewczyny;  

1miejsce- Błędkowska Magdalena
2 miejsce- Gromek Patrycja
3 miejsce- Denkiewicz Adriana
                                                 

Chłopcy;

1 miejsce- Kuźmicki Mariusz
2 miejsce- Solnica Dorian
3 miejsce- Frykowski Patryk

  Organizatorami byli: sierż. sztab. Tomasz SAK i Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

Wizyta w Jednostce Wojskowej

11

  Uczniowie klasy 2 a LP o profilu „straż graniczna” uczestniczyli w Dniach Otwartych Jednostki Wojskowej w Zamościu. Mieli okazję zapoznać się; ze sprzętem będącym na wyposażeniu batalionu zmechanizowanego który stacjonuje w naszym mieście, historią jednostki oraz obiektami sportowymi znajdującymi się w kompleksie koszar. Uczniowie mogli porozmawiać z żołnierzami, którzy obecnie pełnią służbę zawodową i podpytać ich o specyfikę służby w mundurze wojskowym- może ktoś za 2 lata dołączy do nich ?
  Opiekunem wycieczki był – wychowawca klasy Piotr SZALA ( chorąży rezerwy).    Zapraszamy do galerii

 

Wyjazd na Paintball 1aLP i 2aLP

12

  W dniu 4 października 2011r. uczniowie 1 klasy o profilu „służba celna” oraz SG z klasy 2 byli na zabawie paintbolowej w Szewni Dolnej.
Zabawa dla części uczniów była nowością i podchodzili na początku do niej bez większego entuzjazmu, ale po odbyciu 2 scenariuszy walki sytuacja diametralnie się zmieniła. Grupa poczuła atmosferę walki i chciała jak najdłużej walczyć, kolejne potyczki rozgrywane były z coraz większą zaciętością oraz z zastosowaniem w większym wymiarze „taktyki pola walki”. Po rozegraniu kilkunastu scenariuszy wyjazd zakończyliśmy przy grillu. Opiekunami byli: Paweł KOSTRUBIEC, Andrzej KRUKOWSKI oraz Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

Mistrzostwa w strzelectwie sportowym

13

   Dnia 23 września 2011r. reprezentacja szkoły brała udział w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w strzelectwie sportowym. Rywalizacja składała się z dwuboju strzeleckiego, czyli strzelania z pistoletu sportowego i karabinku sportowego z klasyfikacją drużynową i indywidualną
   Reprezentacja nasza złożona była z uczniów klasy mundurowej „straż graniczna” 2 ALP, w składzie: ANTOSZEK Daniel, KRZYSZYCHA Patryk, PASZT Michał
i WDOWIAK Tomasz.
   W mistrzostwach brało udział 12 zespołów i 48 zawodników. Drużyna nasza zajęła w tym gronie 5 miejsce, a indywidualnie najwyższe miejsce zajął Daniel Antoszek– 4 z wynikiem 143 pkt. Zawody te pokazały, że nasi uczniowie posiadają potencjał strzelecki i już zostały podjęte kroki w kierunku rozwoju tych umiejętności. Zobaczymy jakie będą efekty ??? Opiekun Piotr SZALA. Zapraszamy do galerii

 

Wyjazd na strzelnicę14

   Na strzelnicy zamojskiej znajdującej się na Rotundzie rozegrano mistrzostwa klasy mundurowej- 2a LP w strzelaniu z karabinka sportowego kbks. Przy wspaniałej pogodzie rywalizacja,  szczególnie wśród chłopców toczyła się na wysokim poziomie a wyniki były bardzo zbliżone do siebie. Po wykonaniu serii strzelań okazało się, że mistrzynią klasy została Joanna DUDEK, drugie miejsce zajęła Beata WELCZ a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia GACA. Mistrzem wśród chłopców został Daniel ANTOSZEK, kolejne miejsce zajął Tomasz WDOWIAK a podium zamknął Patryk KRZYSZYCHA. Organizatorzy mistrzostw: Piotr SZALA i sierż. sztab.Tomasz SAK. Zapraszamy do galerii 

 

Wyjazd na Paintball

15

      W dniu 20 września 2011r. uczniowie klasy 1aLP „straż graniczna” uczestniczyli w zabawie paintbolowej w Szewni Dolnej. Przy wspaniałej pogodzie i w niesamowitej atmosferze młodzież rozegrała kilka scenariuszy. Po zaciętej „walce” całą bitwę wygrał zespół „białych”, na fotkach można zobaczyć jaka była „temperatura” walki. 

Opiekunami byli: Lilianna Błaziak, Piotr Szala oraz sierżant Tomasz Sak.

Zapraszamy do galerii

 

OBÓZ MILITARNO- SURVIVALOWY

 Rzędkowice, Hotel „Skalny” 4-8 maja 2011

Klasa 1 aLP „Straż graniczna” odbyła obóz militarno-survivalowy na którym, miała okazję zapoznać się z elementami survivalu, „taktyki zielonej”, marszu wg mapy oraz wspinaczki skałkowej więcej…..
Zapraszamy do galerii

16    17   18

OBÓZ MILITARNO- SURVIVALOWY  Rzędkowice, Hotel „Skalny” 4-8 maja 2011  Kierownik:      Piotr SZALA- wychowawca klasy Opiekunowie: Lilianna BŁAZIAK- nauczyciel w-f                        Marian OKONIEWSKI- nauczyciel historii                        Tomasz SAK- funkcjonariusz SG Instruktorzy:  Tomek „Deroń”                        Rafał „Palowski”                        Szymon „Cader”         Klasa 1 aLP „Straż graniczna” odbyła obóz militarno-survivalowy na którym, miała okazję zapoznać się z elementami survivalu, „taktyki zielonej”, marszu wg mapy oraz wspinaczki skałkowej     zapraszamy do fotogalerii i opisu.

Wyjechaliśmy w środę( 4 maja) w godzinach rannych, po ponad 6 godz. jazdy dotarliśmy na miejsce, gdzie zjedliśmy smaczny obiad po którym kadra instruktorska przedstawiła ogólny program obozu i zasady obowiązujące podczas pobytu. Z tego co usłyszeliśmy, zapowiadał się bardzo ciekawy obóz ale przy okazji czułem że będzie ciężko a nawet bardzo ciężko. Jak życie pokazało nie myliłem się.            Ramowy program wyglądał następująco: 7.15 –    rozruch poranny 8.30-      śniadanie 9.30-13- blok zajęć przedpołudniowych 13.30-    obiad 14.30-19- blok zajęć popołudniowych 19-          kolacja 19.30 –    zajęcia teoretyczne na świetlicy 20.30-   zajęcia w terenie z mapą 24-3.00- powrót do hotelu             Jak można zauważyć klasa miała dzień zapełniony zajęciami w sposób maksymalny. Nie myśleli o żadnych głupotach, ich największym marzeniem to było okrycie się pościelą i złapanie jak największej ilości snu.           W pierwszym dniu cała grupa udała się zajęcia, na których doskonalili swoje umiejętności z musztry zespołowej a następnie instruktor Palowski poprowadził zajęcia z I pomocy przedmedycznej, gdzie klasa mogła zapoznać się z środkami i zasadami I pomocy oraz sposobem ewakuacji poszkodowanego. Po kolacji wyjątkowo mieli wolne ze względu na chęć przeżywania emocji sportowych w trakcie oglądania meczu rewanżowego LM Manchester- Schalke, bezpośrednio po nim o 22.45 wyruszyliśmy do lasu na naukę poruszania się w terenie w warunkach nocnych. Finalnym akcentem tych zajęć był marsz 3-4 osobowych zespołów przez las z zadaniem dotarcia do miejsca zakwaterowania. O 1.40 cała grupa była przed hotelem i udała się na zasłużony odpoczynek.             Drugi dzień rozpoczął się o 7.15 rozruchem porannym, po śniadaniu odbyły się zajęcia z elementów survivalu, gdzie młodzież miała okazję zapoznać się min. ze sposobami rozpalania ogniska, zasadami obserwacji otoczenia itp. a następnie przeszliśmy do zajęć z „zielonej taktyki” czyli; jak przyjmujemy postawy strzeleckie, jak poruszamy się w szyku oraz jak współdziałamy w grupie. Czas minął szybko i pora obiadowa zmusiła nas do opuszczenia pola ćwiczeń. Szybki posiłek który pozwolił uzupełnić energię i jeszcze szybszy odpoczynek po którym udaliśmy się na dalsze zajęcia. Tym razem czekały nas zajęcia z maskowania i kamuflażu, było bardzo dużo śmiechu, okazało się, że grupa ma dar do tego typu zajęć. W pełnym kamuflażu udaliśmy się na kolację. Po niej podzieliliśmy klasę na 2 grupy: „Alfa” i „Bravo”, taki podział pozostał do końca obozu i zespoły miały zlokalizować i dotrzeć do punktu kontrolnego ( zespoły startowały w 5 min. odstępach). Po ponad godzinnym marszobiegu spotkaliśmy się na parkingu przy Centrum Krajoznawczym, tutaj mieli za zadanie przyswoić jak największą ilość wiadomości znajdujących się na tablicach informacyjnych. Od tego miejsca całością udaliśmy się do jaskini Głębokiej, na miejscu okazało się, że czekają nas ekstremalne przeżycia. Do przejścia mieliśmy ponad 50 m, w zdecydowanej większości w pozycji „ na węża”, sam szedłem na czele 2 grupy i powiem szczerze, że wrażenia były niesamowite, w dwóch miejscach myślałem, że moje czołganie jest skończone, prześwit był tak mały ( wtedy przypomniałem sobie słowa Tomka) i dzięki sile fizycznej udało mi się prześliznąć dalej, u wyjścia jednak potrzebowałem pomocy innych- tak byłem zmęczony. Nie wszyscy przeszli ale większość dała radę i tutaj pełen podziw dla Nich ( 3 dziewczyny były w tym gronie), bo zadanie było bardzo trudne. Po tych niesamowitych przeżyciach obie grupy udały się w dalszą drogę, miały za zadanie odnaleźć kolejny punkt kontrolny. I w tym momencie zaczęły się przygody obu grup, ja wraz z pozostałymi opiekunami udałem się na PK inną drogą  i o dziwo, po drodze spotkaliśmy obie drużyny tyle tylko, że w innych miejscach. Udzieliliśmy im krótkich wskazówek jak dotrzeć do celu i rozstaliśmy się, oni poszli szlakami przez las , my natomiast drogą asfaltową do wyznaczonego miejsca( mieliśmy oczywiście o wiele dłuższy odcinek do przejścia). Po 1,5 godz. marszu nasze zdziwienie było olbrzymie- na PK nie było żadnej grupy, po kilku minutach dotarła dopiero grupa „ Bravo” ale gdzie jest „Alfa” ? Czekamy i po kilku minutach odzywa się nr alarmowy w naszej grupie, okazuje się że dzwoni „Alfa”, podali swoje miejsce – okazało się , że są około 6 km od wyznaczonej pozycji. Ja odprowadziłem grupę „Bravo” do hotelu i tak złapała nas 2 w nocy, natomiast pozostali opiekunowie zostali podwiezieni przez „Derenia” do „Alfy” i razem z nimi o 2.52 zameldowali się przy naszym obiekcie noclegowym. Widok jaki zobaczyłem dawał wiele do myślenia, ich zmęczenie było przeogromne( patrz zdjęcia).                 Poranek piątkowy miał taki sam scenariusz jak dzień poprzedni, w bloku zajęć przedpołudniowych mieliśmy zajęcia z mapy na świetlicy a następnie klasa została podzielona na 6 zespołów i został rozegrany bieg na orientację. Po drodze mieliśmy odszukać 8 znaków kontrolnych, czas na wykonanie zadania 2 godziny a przed nami około 10 km marszobiegu. W sumie wystartowało 7 zespołów, w ostatniej chwili dołączył „Team Masters” złożony z opiekunów. Jak później okazało się nie daliśmy młodzieży żadnych szans, drugiej drużynie „ dołożyliśmy „ 25 minut. Po obiedzie czekały nas zajęcia na polu minowym. Drużyny miały za zadanie przejść wyznaczoną trasę na której były różne „niespodzianki”, oczywiście dalej trwała rywalizacja pomiędzy zespołami. Przejście tego toru wymagało bardzo dużej spostrzegawczości oraz ostrożnego poruszania się po terenie. Wieczorem udaliśmy się autokarem do Mirowa, mieliśmy okazję obejrzeć zamek znajdujący się na szlaku „ Orlich gniazd”. Po wykonaniu zdjęć grupowych cała grupa udała się szlakiem turystycznym do następnego zamku, znajdującego się w Bobolicach. Od tego miejsca nastąpiła dalsza część rywalizacji pomiędzy drużynami. Mieli za zadanie odszukać 2 PK a na nich wykonać określone zadania. Tym razem obie drużyny dotarły do hotelu przed północą.              Ostatni dzień zajęć bojowych to przed południem zajęcia z taktyki pola walki oraz strzelanie z ASG w lesie z wykorzystaniem różnych scenariuszy, natomiast po południu czekało na młodzież największe wyzwanie na tym obozie- WSPINACZKA SKAŁKOWA.. Na skałkach okalających nasze miejsce zakwaterowania został rozłożony tor wspinaczkowy, I etap to wejście po drabince w „studni”, później zjazd na linie z wysokości około 20 m a na koniec wspinaczka po linach na górę. Wiele osób musiało przezwyciężyć swój strach ( sam również musiałem to zrobić) oraz wykazać się siłą fizyczną. Jak wielkie było to przeżycie to należałoby zapytać o to uczestników wspinaczki, komentarze „ na gorąco” były bardzo emocjonujące. Wieczorem odbyło się podsumowanie całego obozu i poszczególnych konkurencji oraz zadań które zespoły miały wykonać podczas zajęć. Wynik był następujący: „Alfa” 3 – „Bravo”3 , remis i to oznacza, że dokończenie współzawodnictwa nastąpi za rok. Były gratulacje i słowa uznania dla uczestników obozu, jako osoba biorąca udział w zajęciach wiem na 100% ,że WSZYSCY zasłużyli na wielkie brawa, za hart ducha, wytrwałość i odwagę. I tak obóz powoli się kończył, wielu uczestników chciało kontynuować obóz tak bardzo podobały im się zajęcia. Jutro jeszcze część krajoznawczo- historyczna i do domu.            Rano w niedzielę po podziękowaniach dla kadry instruktorskiej udaliśmy się w kierunku Krakowa po drodze zwiedzając; zamek w Ogrodzieńcu, pustynię Błędowską, przejechaliśmy obok maczugi Herkulesa i tak przed 12 byliśmy w Krakowie. Tu pospacerowaliśmy po Starym Mieście, Wawelu oraz zeszliśmy do krypty gdzie pochowany został śp. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką.           Godnym podkreślenia jest fakt, że obóz przebiegł przy wspaniałej pogodzie i bez żadnych zakłóceń.            Klasa już pyta:  kiedy następny obóz?            SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA DLA KADRY INSTRUKTORSKIEJ oraz dla OPIEKUNÓW.

 

WSPANIAŁY SUKCES !!!

19  28 kwietnia 2011r. w Ostrowie Lubelskim rozegrano eliminacje rejonowe w zawodach sportowo-obronnych „ Sprawni jak żołnierze”. Naszą szkołę reprezentowały: zespół żeńskie w składzie; Agnieszka MŁYNIEC, Beata WELCZ i Amelia LEWKOWICZ z klasy „ mundurowej” oraz zespół męski w składzie; Walenty STROKIN, Przemysław KLIMCZUK i Ernest GDULA z 3 a LP. Dzięki wspaniałemu występowi W. Strokina i pozostałych, którzy starali się „dostroić” do formy lidera zajęli bardzo dobre 2 miejsce, dzięki czemu awansowali na zawody finałowe na szczeblu wojewódzkim. Zawody składały się z 4 konkurencji: – tor lekkoatletyczny tu „nasi” okazali się bezkonkurencyjni, – rzut granatem tu byli 2 – strzelanie z kbks kolejne „pudło „ – ostatnia konkurencja to terenoznawstwo i tutaj ponieśliśmy straty Wcześniej wypracowana przewaga pozwoliła w ostatecznym rozrachunku na wywalczenie „srebra”. Dziewczyny jako debiutantki i najmłodsza drużyna ze startujących zajęły 8 miejsce, ale już zapowiedziały rewanż za rok. Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasza drużyna jako JEDYNA z Zamościa wywalczyła awans do kolejnej fazy zawodów a startowały jeszcze drużyny z ‘rolniczaka” i „ mundurówki” .

 

ZAWODY STRZELECKIE „ ZŁOTE MUSZKIETY”

 20   W dniu 19 kwietnia 2011r. uczniowie klasy mundurowej brali udział w finale wojewódzkim. Wśród zespołów z całego województwa lubelskiego drużyna żeńska zajęła 6 miejsce, skład drużyny; Daria MAKOWSKA- najlepszy wynik drużyny 325 pkt. Amelia LEWKOWICZ Agnieszka MŁYNIEC wśród drużyn męskich nasz zespół zajął 7 miejsce, skład drużyny; Daniel ANTOSZEK- najlepszy wynik drużyny 386 pkt. Tomasz WDOWIAK Arnold SZOKAŁO Była to pierwsza tak poważna próba strzelecka w.w., mam nadzieję, że za rok wyniki zostaną zdecydowanie poprawione, potencjał w każdym bądź razie jest i przy treningu może on zostać podniesiony na wyższy poziom.

 

Straż Graniczna na granicy wodnej

21  31 marca 2011r. klasa 1 aLP „ straż graniczna „ była na kolejnym wyjeździe, tym razem uczniowie mieli okazję zobaczyć jezioro Białe, obóz koncentracyjny w Sobiborze a także placówkę Straży Granicznej w Woli Uhruskiej. Tam mogli poznać specyfikę pracy SG na odcinku wodnym znajdującym się na Bugu, mieli możliwość popływania łodzią patrolową a także zapoznali się ze sprzętem będącym na wyposażeniu placówki.
Podsumowanie wyjazdu odbyło się tradycyjnie przy ognisku.

 

Wyjazd klasy mundurowej na placówkę Straży Granicznej
w Łaszczowie

22  W dniu 24 lutego 2011r. odbył się kolejny wyjazd klasy mundurowej na placówkę Straży Granicznej w Łaszczowie. W programie wyjazdu uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu SG. W sposób szczegółowy zapoznali się z : bronią osobistą, kamerą termowizyjną i noktowizyjną, osobiście rozkładali i składali broń oraz mieli możliwość sprawdzenia w jaki sposób działają w.w. kamery.

Poznali również całą placówkę w Łaszczowie, gdzie mieli możliwość obejrzenia „Sali Tradycji” oraz sprzętu służącego do patrolowania granicy- samochody Land Rover, quady Honda, skuter śnieżny Polaris oraz pojazd specjalny do patrolowania granicy ze specjalistycznym wyposażeniem, jako niespodziankę mogli poznać jak reaguje pies23 patrolowy i jakie są jego zadania.

Po zapoznaniu z w.w. rzeczami uczniowie udali się na pas graniczny PL-UA, gdzie mogli osobiście zapoznać się z „chlebem codziennym” pracowników SG i pokonali około 7 km odcinek w formie patrolu pieszego. Wielu uczestników naocznie przekonało się, że nie jest to łatwe ale jednogłośnie stwierdzili, że jest to ciekawe zajęcie- może KTOŚ z nich kiedyś tego doświadczy.
Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbaski –niestety tym razem wyjazd odbył się bez wychowawcy –grypa okazała się mocniejsza.

 

Klasa 1 ALP „straż graniczna” na strzelnicy LOK

24  Dnia 9 grudnia 2010 r. klasa 1 ALP „straż graniczna” odbyła strzelanie na strzelnicy LOK w Borowicy k/ Łopiennika.  
W programie wyjazdu było strzelanie z broni krótkiej takiej jak: P-64, P-99, CZ i Glock oraz z broni długiej: AKMS-47 „ Kałasznikow” i Mossberg –legendarna amerykańska strzelba powtarzalna a podsumowaniem wyjazdu były zawody strzeleckie z kbks.
Wyjazd ten pozwolił uczniom na wykonanie strzelań z różnych rodzajów broni o różnych charakterystyce ogniowej. Widać było u uczniów spore nerwy, ale młodzież stanęła na wysokości zadania i cały dzień zajęć strzeleckich upłynął bez większych naruszeń zasad wykonywania strzelania.
Największe wrażenie zrobiło oczywiście strzelanie z Mossberga- pokazało uczniom jaką ogromną siłę odrzutu ma ta strzelba. Niejeden uczeń po oddaniu strzału nie był w stanie utrzymać pozycji wyjściowej.
Mistrzostwach klasy w strzelaniu z kbks-u pokazały że jest parę osób o wysokich umiejętnościach strzeleckich czego dowodem są wyniki pkt. i tak zawody zakończyły się następującymi wynikami:

26

 

Dziewczyny:   Chłopcy:
1 miejsce – Daria MAKOWSKA 65 pkt.
2 miejsce – Agnieszka MŁYNIEC 62 pkt.
3 miejsce – Klaudia GACA 59 pkt 
1 miejsce – Przemysław CZATA 75 pkt.
2 miejsce – Arnold SZOKAŁO 73 pkt.
3 miejsce – Robert JUŹWIAK 71 pkt. 

Podsumowaniem wyjazdu było wspólne ognisko z pieczoną kiełbaską oraz omówienie kolejnego wyjazdu klasowego. Prawdopodobnie będzie to wyjazd na granicę – przejście graniczne Hrebenne, marsz po odcinku lądowym przy pasie granicznym oraz możliwość przejazdu sprzętem będącym na wyposażeniu SG np., quadem, skuterem śnieżnym, Land Roverem itp. ale to jeszcze zobaczymy…..

Do następnego wyjazdu…. 

STRZELANIE Z WIATRÓWKI

 
  Dnia 21 października 2010r. na strzelnicy znajdującej się za Rotundą uczniowie klasy 1 A LP odbyli strzelanie z wiatrówki. Po raz kolejny aura nie była „sprzymierzeńcem” naszym, przy porywistym wietrze i niskiej temperaturze uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami obowiązującymi na strzelnicy, jak również przy strzelaniu. Strzelanie pokazało, że mamy w klasie paru „ snajperów” ale większość będzie musiała się podszkolić aby nabyć umiejętności pozwalające w przyszłości w uzyskiwaniu zadawalających wyników. Tym bardziej że w niedalekiej przyszłości klasa udaje się na strzelnicę LOK znajdującą się koło Łopiennika, gdzie będzie możliwość postrzelania min. z: P-83, Glocka, P-64, Kałasznikowa, sztucera itp. a podsumowaniem wyjazdu będą zawody o mistrzostwo klasy z kbks-u. Oczywiście tradycyjnie wyjazd zakończy wspólna „biesiada” przy ognisku z …….( pieczoną kiełbaską).  
Wychowawca klasy P. Sz.

30 września 2010r.– WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY MUNDUROWEJ na PAINTBALL


  Przy niesprzyjającej pogodzie odbył się wyjazd do Szewni Dolnej na zabawę painbalową. W wyjeżdzie brało udział 26 uczniów klasy pod kierownictwem wychowawcy P. Szali a opiekunami byli T.Sak i L. Błaziak.

Mimo ciężkich warunków zabawa była niesamowita, uczniowie już zapowiadają powrót na pole paintbolowe w celu udoskonalenia zabawy.

Jak wyglądała zabawa zapraszamy do obejrzenia pokazu slajdówto tylko część tego co tam się działo, chwilami chęć walki prowadziła do tego, że całkowicie młodzież zapominała o panujących warunkach ( deszcz, zimno, błoto, wszędzie mokro). Pokazali twardy charakter i to, że nie jest przypadkiem że są w takiej klasie.