Konkurs na Życzenia do Świętego Mikołaja

Drodzy uczniowie, zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie “Życzenia dla Świętego Mikołaja”, który polega na przygotowaniu życzenia, wiersza lub listu do tego świętego. Wykonana praca pisarska powinna być formą podziękowania dla pracy i trudu Świętego Mikołaja.

Regulamin:

Download (DOC, 47KB)

Jednocześnie, zachęcamy do zapoznania się z książkami dostępnymi w bibliotece szkolnej pomocnymi przy pisaniu różnego rodzaju pism (nie tylko odnośnie tego konkursu). Jeśli macie jakieś trudności w pisaniu, mówieniu lub przemawianiu to chcemy Was zachęcić do sięgnięcia po kilka pozycji książkowych, które Wam to ułatwią.

Na półkach Biblioteki szkolnej znajdziecie np.: Jak mówić jak pisać? Autorstwa Michała Kuziaka i Sławomira Rzepczyńskiego. Książka jest przewodnikiem, poradnikiem  który może pomóc zredagować bardziej, czy mniej skomplikowaną wypowiedź pisemną. Z pozycji może skorzystać szeroki krąg odbiorców – czytelników  począwszy od tych najmniej zaawansowanych, którzy dopiero poznają tajniki form pisemnych przez tych, którzy redagują już bardziej skomplikowane wypowiedzi tj. rozprawka czy esej, aż po autorów najbardziej zaawansowanych  prac. Publikacja przyda się również osobie chcącej napisać jakiś tekst użytkowy, potrzebny do załatwienia spraw związanych z codziennym życiem. Znajdziecie tutaj miedzy innymi, jak napisać: opowiadanie, charakterystykę, streszczenie; jak zredagować list, notatkę, podanie, prośbę, referat, życiorys, ale również życzenia i wiele innych tekstów.

Kolejna pozycja o podobnej tematyce, jaką znajdziecie w bibliotece to : Jak pisać 2? Rafała Kasterskiego. Dzisiejszy świat z tak rozwiniętymi mediami komunikacyjnymi wymusza na nas konieczność znajomości konstruowania różnego rodzaju pism. Książka Jak pisać 2? jest przedstawieniem ogólnych zasad budowania pisemnej wypowiedzi. Znajdziecie tu nie tylko zasady ale konkretne przykłady jak pisać i wypełniać formularze, wnioski,  dokumenty procesowe, zgłoszenia działalności gospodarczej, dokumenty związane z podjęciem pracy i zatrudnianiem pracownika.

Jak mówić, przemawiać? Michała Kuziaka to książka polecana przez polonistów i dostępna w naszej bibliotece. Pozycja  ta pomaga rozstrzygnąć: co to znaczy być dobrym mówcą i rozmówcą?, jak przemawiać, aby nie zanudzić słuchaczy?, jak prowadzić rozmowę, a jak negocjacje? Jeśli odpowiedzi na takie pytania komuś wydają się niepotrzebne, myli się. Każdy z nas bowiem – prędzej czy później – znajdzie się w sytuacji, kiedy będzie musiał wypowiedzieć się w obecności co najmniej kilku osób. Wydawca książki pisze: „Po wnikliwej lekturze tej książki nikt nie będzie miał wątpliwości co, jak i kiedy powiedzieć”.