Wycieczka do Wrocławia

W dniach 24-26.05 uczniowie naszej szkoły odwiedzili Wrocław. Była to wycieczka
w ramach Przedsięwzięcia MEiN Poznaj Polskę.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Ostrów Tumski czyli najstarszą, zabytkową część miasta, Stare Miasto, Halę Targową z 1907 r., Bibliotekę Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Bardzo ciekawym punktem była wizyta we wrocławskim zoo z Afrykarium.  Oglądaliśmy rafę koralową, bajecznie kolorowe ryby, żółwie, rekiny, płaszczki, meduzy, mureny, żyrafy, zebry, hipopotamy…

Drugi dzień spędziliśmy na wizytach w muzeach. Najpierw było to Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Tu podziwialiśmy Panoramę Racławicką – wielkie malowidło (15x114m), które namalował znany lwowski malarz Jan Styka z pomocą Wojciecha Kossaka i kilku innych malarzy dla upamiętnienia setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 IV 1794 r. pod Racławicami. Później odwiedziliśmy Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Etnograficzne obrazujące skomplikowane dzieje Dolnego Śląska, w którego przeszłości spotkały się dwie tradycje: przedwojenna – miejscowa i powojenna – osób przyjezdnych.
Dalej widzieliśmy  Halę Stulecia (Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO), pokaz Multimedialnej Wrocławskiej Fontanny, będącej największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie (pow. ok. 1 ha, prawie 300 dysz, woda tryskająca do wys. 40 m). Drugi dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Pawilonu Czterech Kopuł i kolekcji sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku.

Ostatniego dnia byliśmy w HYDROPOLIS – centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, za sprawą interaktywnej wystawy. Widzieliśmy modele statków, łodzi i innych konstrukcji, mogliśmy też dotknąć wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni.
To był bogaty i bardzo intensywny czas. Na pewno warto wrócić do Wrocławia.

Opiekunowie wycieczki: Monika Kowalczyk-Flak, Diana Kubera, Magdalena Brzozowska, Tadeusz Budzyński.